Drejtori i Psikiatrisë: Numri i abuzuesve me substanca psiko-aktive po rritet, dominon mosha 12-13 vjeç

Aktuale

Drejtori i Psikiatrisë: Numri i abuzuesve me substanca psiko-aktive po rritet, dominon mosha 12-13 vjeç

Më: 22 prill 2024 Në ora: 08:31
Faton Kutllovci

Drejtori i Klinikës së Psikiatrisë Faton Kutllovci në një intervistë për ka bërë të ditur se moshat që kërkojnë më shumë trajtime në këtë klinikë janë 20-40 vjeç , zakonisht me ankth dhe depresion.

Ndërsa, dominon mosha 12-13 vjeç që abuzojnë me substanca psiko-aktive dhe droga të ndryshme, tregon Kutllovci.

Kutllovci tregon se është në rritje numri i personave që përdorin droga të ndryshme e që kërkojnë të trajtohen.

“Personat që më së shumti kërkojnë trajtim janë moshat 40-45 vjet, kjo determinohet edhe nga lloji i shërbimeve ose çrregullimeve psikike me të cilat ballafaqohen. Në çrregullimet neurotike ku bën pjesë, ankthi, depresioni, çrregullimi i personalitetit janë kryesisht mosha të reja 20-40 vjeç, ndërsa ajo që bie në sy është numri i atyre që abuzojnë me substanca psiko-aktive e që është në rritje numri i tyre që abuzojnë me këto substanca por është duke rënë mosha, ndërsa dominon mosha 12-13 vjet kur të rinjtë fillojnë te abuzojnë me substanca psiko-aktive, apo me droga të ndryshme”, tregoi Kutllovci.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat