Krasniqi për konferencën e LDK-së: Dje aty u promovua “Rruga e re”, duke i ndarë rrugët me Rugovën

Aktuale

Krasniqi për konferencën e LDK-së: Dje aty u promovua “Rruga e re”, duke i ndarë rrugët me Rugovën

Nga: M.L. Më: 11 qershor 2024 Në ora: 13:49
Foto ilustrim

Publicisti Milazim Krasniqi ka reaguar në lidhje me konferencën e djeshme “Rugova dhe Perëndimi” të organizuar nga LDK-ja.

Në një postim në Facebook, Krasniqi e ka konsideruar si të çuditshme konferencën, duke theksuar se aty kanë folur disa njerëz që realisht nuk e kanë njohur Rugovën dhe vizionin e tij.

“LDK dje ka mbajtur konferencë të çuditshme për Ibrahim Rugovën. Kanë folë disa njerëz që realisht nuk e kanë njohur Rugovën dhe as vizionin e tij politik, kombëtar e humanist. Kushdo që ftohet nga organizatori ka të drejtë të flasë, qoftë dhe mbarë e mbrapshtë siç kanë folë disa dje. Por LDK nuk ka të drejtë morale të ftojë gjithsekend, nëse synon të mbetet si vazhduese e vizionit të Rugovës”, ka shkruar Krasniqi.

Sipas tij, konferenca e djeshme u duk më shumë si tubim komemorativ për trashëgiminë e Rugovës në LDK.

Për më tepër, ai vlerëson se “Rruga e re” është shkëputje nga rruga e vjetër e Rugovës.

“Ama konferenca e djeshme më shumë u duk si tubim komemorativ për trashëgiminë e Rugovës në LDK. Dje aty u promovua “Rruga e re”, duke i ndarë rrugët me Rugovën. Po të ndiqej nga Abdixhiku vizioni i Rugovës, nuk do të shpallej “rruga e re.” “Rruga e re” është shkëputje nga rruga e vjetër e Rugovës. Është një “Rilindje” brenda LDK siç e ka bërë Rama “Rilindjen” brenda PS-së. Me gjasë Rama është ftuar në konferencë, për të sjellë përvojat e tij “rilindase.” I vetmi problem në këtë eksperiment është që LDK nuk është si PS dhe as Abdixhiku nuk mund të bëhet si Rama”, përfundoi Krasniqi.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat