Abdixhiku: Festa dhe gëzimi qofshin përherë në familjet tuaja

Aktuale

Abdixhiku: Festa dhe gëzimi qofshin përherë në familjet tuaja

Më: 16 qershor 2024 Në ora: 09:22
Lumir Abdixhiku

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku i ka uruar qytetarët e besimit islam për festën e Kurban Bajramit.

Abdixhiku tha se në festa sikurse kjo e sotmja ne përpiqemi të forcojmë më shumë dashurinë dhe sakrificën tonë ndaj Krijuesit.

“Kjo festë ashtu siç simbolizon sakrificën për paqe e lumturinë e njerëzve ndaj njëri-tjetrit, ashtu le ta forcojë e fisnikërojë ndjenjën e solidaritetit për tu bërë më të mirë e të mirat t’i ndajmë me të tjerët”, shkroi Abdixhiku.

Postimi i plotë:

Të dashur qytetarë të besimit islam,

Me fat festa e Kurban Bajramit.

Kjo festë ashtu siç simbolizon sakrificën për paqe e lumturinë e njerëzve ndaj njëri-tjetrit, ashtu le ta forcojë e fisnikërojë ndjenjën e solidaritetit për tu bërë më të mirë e të mirat t’i ndajmë me të tjerët. Sepse, të jesh afër në mirësi e të ndash aq sa ke me të tjerë në vështirësi, është virtyt madhështor njerëzor.

Në festa sikurse kjo e sotmja ne përpiqemi të forcojmë më shumë dashurinë dhe sakrificën tonë ndaj Krijuesit – prandaj mirësia e mbarësia le të bëhen pjesë e përditshmërisë tonë; për vendin, për shoqërinë dhe për njëri-tjetrin.

Në emër të gjithë anëtarësisë së Lidhjes Demokratike të Kosovës dhe timin personal, ua uroj festën e Bajramit të vogël.

Festa dhe gëzimi qofshin përherë në familjet tuaja!

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat