19 vjetori i LVV, Kurti: Qeveria jonë po i jep kuptim 17 shkurtit

Aktuale

19 vjetori i LVV, Kurti: Qeveria jonë po i jep kuptim 17 shkurtit

Më: 17 qershor 2024 Në ora: 19:54
Albin Kurti

“Rexhep Selimi,  që sje këtu me ne por menxi presim të na kthehesh me ballin lartë ashtu siç edhe të gjithë luftëtarët e tjerë të UÇK-së”, kështu u shpreh, Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje [LVV], Albin Kurti në Javën përmbyllëse të LVV-së në përvjetorin e 19-të

Kurti, në fjalimin e tij në kuadër të shënjimit të 19 vjetorit të Lëvizjes Vetëvendosje është shprehur se qeverisja e tij, po i jep kuptim pavarësisë së Kosovës

“Por sivjet në të njëjtën datë u shënua edhe 25 vjetori i Çlirimit të Kosovës prandaj vendosëm që për ditëlindjen e Lëvizjes të mblidhemi sot sepse çlirimi e meriton të gjithë vëmendjen. Nuk është rastësi që Vetëvendosja në vitin 2005 u formua në të njëjtën dite me përvjetorin e çlirimit të Kosovës. Nuk është rastësi që gjithmonë e ka nderuar 10 qershorin e Prizrenin, por tash edhe 17 shkurtit po ja japim vëmendjen e vërtetë, sic kanë dashur dëshmorët një pavarësi për drejtësi, për zhvillim me barazi,  një pavarësi pa korrupsion”, deklaroi Kurti.

Kurti potencoi mbështetjen e Lëvizjes Vetëvendosje në sektor të ndryshëm gjatë viteve të qeverisjes së tij, duke potencuar sukseset e tyre qoftë në sferat e Bujqësisë, ekonomisë etj,

“Gjatë javës së Lëvizjes kemi pasur shumë aktivitete e takime anembanë Kosovës, me struktura të lëvizjes e grave, derisa mbështetja e grave dhe rinisë ka qenë e madhe, me forumet e organizuara kanë bërë që të kenë aktivitete të përbashkëta. Me politikat tona qeverisë kemi për këto 3 vite qeverisje 20% rritje të vendeve të punës, kemi dyfishuar numrin e punësimeve të të rinjëve. Me aktivitetet tona, edhe në protesta edhe festa kemi marr pjesë krah për krah qytetarët e fshatarët. Jemi angazhuar për zhvillimin e bujqësise duke ndihmuar fermerët… fshatrat kanë përjetuar ndihmën e qeverisjes sonë si asnjëherë më parë”, theksoi Kurti.

I pari i shtetit, thuri lavde për mërgatën teksa tha se pa ndihmën e tyre nuk do i fitonin zgjedhjet dhe shtyese e madhe për këtë ka qenë pikërisht mërgata.

“Cdo vit e më shumë strukturimi ynë po forcohet.  Mbi 60 mijë anëtarë në VV sot. Anëtarësia jonë që ju i prini në të gjitha nivelet është e shtrirë në 1120 fshatra e qytete. Kjo nuk duhet të ndalet pasi që strukturimi politik është në fakt strukturim i fermës dhe idesë, pasi që nuk është si ndërtesa që pasi ua ngre themelin muret qëndrojnë vetë, ka nevojë vazhdimisht për diskutime, lexime e aktivitete. Aty fillon demokracia e vërtetë. Në vendet ku ska parti politike apo aty ku nuk janë demokratike, aty nuk ka demokraci. Në shoqëri i kemi 29 qendra eë Vetëvendosjes dhe në mërgay 13 të tilla. Mërgatën ne nuk e shohim si të ndarë prej neve, pa mërgatën jo vetëm që sdo të kishim fituar zgjedhjet por edhe familjet tona sdo të kishin dalë në kohët e vështira. Pa mërgatën as luftës sdo të kishim fituar”, ka deklaruar Kurti.

Në fjalim e tutje, Kurti u foli pjesëmarrësve në tubim edhe për zgjedhjet në vitin 2025, duke iu thënë se duhet të jenë të gatshëm dhe të përshtatshëm për zgjedhjet e reja.

Ai duke ironizuar tha se opozita nuk mund t’i shtyjë ato vazhdimisht.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat