Shqiptarët paguajnë më shumë: Ja si funksionon biznesi i arratisjes

Aktuale

Shqiptarët paguajnë më shumë: Ja si funksionon biznesi i arratisjes

Më: 22 qershor 2024 Në ora: 12:04
Më shumë se 10,000 migrantë kanë kaluar Kanalin e La Manshit këtë vit me varka të vogla gome. Kjo udhëtim i rrezikshëm organizohet nga bandat e kontrabandistëve.

Ata bëjnë reklama në Tiktok dhe hedhin granata në ajër për të festuar. Për trafikantët e qenieve njerëzore, arratisja përmes Kanalit të La Manshit është një biznes fitimprurës, por për migrantët është një udhëtim i rrezikshëm. Një vështrim në një biznes me miliona.

Çështja

Që nga viti 2018, gati 120,000 refugjatë kanë kaluar Kanalin e La Manshit në varka të vogla gome, pavarësisht rreziqeve dhe kostove të larta.

Çmimet për kalimin variojnë sipas shtetësisë dhe shumë migrantë punojnë për të financuar udhëtimin.

Rrjetet e kontrabandistëve fitojnë deri në një milion euro në muaj dhe përdorin median sociale për të drejtuar biznesin e tyre.

34 Kilometra: Gjerësia e Kanalit të La Manshit midis Calais (FR) dhe Dover (UK). Për shumë refugjatë është etapa e fundit e një arratisje të gjatë. Sipas të dhënave zyrtare të qeverisë britanike, që nga viti 2018, gati 120,000 njerëz kanë përballuar këtë kalim me varka të vogla gome. Shumica e tyre vijnë nga Afganistani, Irani, Turqia dhe Eritrea. Të paktën 159 persona kanë vdekur duke u përpjekur.

Kjo nuk e ul popullaritetin e rrugës. Tani rruga përmes detit është më e zakonshme se rruga përmes Eurotunelit. "Kufijtë janë të ruajtur fort dhe stacionet e karburantit janë të rrethuar me mure betoni të larta, kështu që migrantët nuk mund të fshihen më në kamionë," thotë një analist i lartë në OJQ "Global Initiative," i cili dëshiron të mbetet anonim për të mos rrezikuar kërkimet e tij në terren. Megjithatë, njerëzit ende përpiqen të kalojnë nga kjo rrugë, sidomos kur nuk kanë para për kalimin me varka gome.

Çmimi varet nga shtetësia

"Një kalim kushton nga 2000 deri në 5000 euro – në varësi të shtetësisë së migrantëve," thotë analisti. Nga shqiptarët pritet që të kenë më shumë para, prandaj edhe paguajnë më shumë. Refugjatët nga vendet e Afrikës Sub-Sahariane paguajnë më pak ose punojnë për të mbuluar koston e udhëtimit. "Ata shesin cigare në kampe, lajnë rrobat për kontrabandistët ose veprojnë vetë si kontrabandistë në nivelin më të ulët."

Image
Shumë prej tyre ndalohen ose shpëtohen gjatë kalimit, por disa gjithashtu vdesin gjatë përpjekjes. Vetëm këtë vit kanë vdekur tashmë 18 persona.

Në rajon mendohet të ketë rreth 20 rrjete kontrabandistësh. Një rrjet i vetëm përbëhet zakonisht nga tetë deri në dymbëdhjetë persona. Boss-i është pothuajse gjithmonë jashtë vendit. "Në rajonin rreth Calais, janë kryesisht kurdët irakianë ose iranianë që kontrollojnë vendet e nisjes." Në terren, ata punojnë kryesisht me shqiptarë, por edhe me afganë, sirianë dhe turq, të cilët janë në kontakt me migrantët dhe për shembull negociojnë çmimet. "Punonjësit në terren janë shpesh vetë migrantët, të cilët vendosin njerëzit në varka dhe u tregojnë shkurtimisht si t'i drejtojnë."

"Kalimi në vetëm tre orë!"

Biznesi i paligjshëm drejtohet kryesisht përmes gojëdhënies dhe mediave sociale. Kontrabandistët bëjnë reklama me video të shkurtra në Tiktok për kalimet e tyre të dukshme të thjeshta dhe të sigurta, thotë Ryan Schroeder nga "Missing Migrants Project" (IOM). "Në fakt, ata funksionojnë si një lloj agjencie udhëtimi nëntokësore." Me Anglinë, shumë migrantë lidhen me shpresën për të gjetur një punë dhe për të takuar anëtarët e familjes. "Për më tepër, në krahasim me gjuhët e tjera, është relativisht e lehtë të mësohet anglisht."

Pasi kontakti është vendosur përmes mediave sociale ose Whatsapp, përcaktohet çmimi. Paratë për kalimin zakonisht depozitohen në një llogari të ngrirë përmes agjencive të dyshimta të transferimit të parave. "Këto agjenci ekzistojnë nga Lindja e Mesme deri në Spanjë, nga Afrika e Veriut deri në Angli. E di gjithashtu për një berber në Paris, i cili përpara pret flokët dhe në prapavijë drejton një biznes kontrabande." Paratë mbeten të bllokuara deri sa migrantët të kalojnë me sukses Kanalin e La Manshit. "Kjo për të parandaluar që kontrabandistët t'i lënë të mbyten."

Shumë dhunë me armë në kampet e përkohshme

Megjithatë, biznesi i arratisjes është jashtëzakonisht fitimprurës. "Një rrjet i vetëm mund të fitojë gati një milion euro në muaj," thotë analisti. Për këtë, sa më shumë migrantë të jetë e mundur ngjeshen në një varkë. Shpesh nuk ka jelekë shpëtimi për të gjithë. Por edhe moti në det e bën kalimin e shkurtër të rrezikshëm – dhe trafiku. "Kanali i La Manshit është rruga më e trafikuar e anijeve në botë."

Nëse një varkë e përballon kalimin, në anën tjetër në Francë festohet. "Kontrabandistët shpesh qëllojnë në ajër me armët e tyre." Në përgjithësi, armët janë të zakonshme në kampet e përkohshme rreth Calais. "Në Lille mund t'i blesh relativisht lehtë." Sepse aty ku ka shumë para për t'u fituar, ka edhe shumë konkurrencë. "Gjithmonë ndodhin përleshje mes bandave rivale. Por edhe migrantët shpesh kontrollohen me dhunë."

Image
Një vend në varkën e gomës kushton disa mijëra euro – në varësi të shtetësisë. Në total, një rrjet i vetëm kontrabandistësh mund të fitojë deri në një milion euro në muaj.

Kampet e mëdha si "Xhungla" e famshme në Grande-Synthe, ku jetonin rreth 10,000 refugjatë, tashmë i përkasin së kaluarës. "Autoritetet franceze i shkatërrojnë sistematikisht kampet çdo 48 orë". Sipas tij, shumica e migrantëve janë vendosur nga kontrabandistët në brendësi të Francës, Belgjikës ose Gjermanisë deri sa kushtet në bregdet të jenë të favorshme. Rrjetet janë jashtëzakonisht të organizuara dhe të adaptueshme. "Ata gjithmonë do të gjejnë mënyra për të kontrabanduar njerëzit përtej kufijve – për aq kohë sa ka kërkesë dhe për këtë arsye fitim të lartë."/20 Minuta

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat