A ishin shqiptarë vrasësit e Karolinës? Burri pilot dëgjon tinguj në gjuhën shqipe dhe ...

Diaspora

A ishin shqiptarë vrasësit e Karolinës? Burri pilot dëgjon tinguj në gjuhën shqipe dhe ...

Më: 7 qershor 2021 Në ora: 08:25
Karolina

Fakte të reja dalin në dritë për grabitjen pas vrasjes në Glyka Nera, ku Karolina 20-vjeçare u vra brenda shtëpisë së saj, më 11 maj.

Sipas informacionit më të fundit, piloti 33-vjeçar, burri i Karolinës fatkeqe duket se ka njohur gjuhën shqipe, duke dëgjuar fjalët e pakta të tre autorëve që kishin “pushtuar” shtëpinë. Babis Anagnostopoulos në natën e 11 majit ishte i lidhur dhe bllokuar nga sytë  dhe ka parë shumë pak gjëra.

Por ai dëgjoi disa biseda të shpërndara të shkëmbyera nga të huajt që vranë gruan e tij dhe e kërcënuan atë dhe fëmijën e tij. Policiai e nënshtroi atë në një lloj ekzaminimi akustik të gjuhëve të ndryshme, duke dashur kështu të drejtojnë saktë hetimet e tyre.

Piloti 33-vjeçar dëgjoi fjalë të ndryshme në gjuhën shqipe dhe gjeorgjiane, madje edhe në dialektet rome, me informacionin që thoshte se ato që dëgjoi përputheshin me fjalët nga Shqipëria. Gjithashtu, nga eksplorimi i shtëpisë, megjithëse rezultatet e saj mbahen sekret nga autoritetet, u gjetën të paktën gjurmë këpucësh.

“Kjo do të thotë që ne e dimë madhësinë e këpucëve të njërit prej autorëve. Nëse nesër kemi një të dyshuar me një madhësi të vogël këpucësh, kjo do të thotë se nuk ishte gjurma e tij,” tha një oficer i policisë së Sigurimit.

Gjithashtu, materiali gjenetik i ndryshëm nga qiramarrësit e shtëpisë është identifikuar, por “ruajtur” në bazën e të dhënave të hetimeve mjeko-ligjore, pasi nuk identifikohet me një person. Hetimet e vrasjeve të policisë në këtë çështje, me gjithë vrasjet e fundit, vazhdojnë me një ritëm intensiv, pasi hetimi i grabitjes pas vrasjes në Glyka Nera mbetet ndër përparësitë e autoriteteve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat