Në Austri u mbajt kuizi i diturisë - Viena 2022

Diaspora

Në Austri u mbajt kuizi i diturisë - Viena 2022

Nga: Prof. Dr. Shkelzen Sinani Më: 21 qershor 2022 Në ora: 20:21
Në Austri u mbajt kuizi i diturisë - Viena 2022

Nën Patroninnen e SHMSHA „Naim Frashëri“ në Austri u organizza dhe uqmbajt Kuizi i Diturisë - Wiena 2022. Në praninë e shumë bashkatdhetarëve, një përfaqësueseje zyrtare nga Ministria e Punëve të Jashtme dhe e Diasporës(z.Buqe Thaqii Matoshi), një shoqate nga Itala(Gjergj Fishta, Trentin), Dritan e Irena Mashi,shoqata(Shqiponjat,Treisen), z.Hafir Elshani), filloi punimet KUIZI I DITUROSË - WIENA 2022, i 20 me radhë në nivel të Austrisë. Në këtë kampionat të diturisë morën pjesë 13 ekipe në dy cikle, nga 5 lande të Austrisë.

Puna e moderatorit iu besua nikoqirit, z.Osman Ademi, mësues me përvojë të gjatë në arsim dhe në veprimtari jashtëshkollore. Fillimisht, pasi kuizi i radhës ishte JUBILAR, i 20-ti me radhë, në shenjë respekt të punes së malhe dhe të palodhshme nga ana mësueseve/sëve në organizimin e kuizeve në Austri, u pasqyrua në formë filmi e në mënyrë kronologjike një kolazh me foto si dëshmi kohës për zhvillimet dhe mbajtjen e kuizeve ndër vite që nga viti 2000-2022(dy vite pandemi nuk u mbajt).

Ky film u përgatit dhe u punua nga z.Gani Sejdiu, kryetar i SHKSH „Fan S. Noli. Pastaj, në vazhdimësi, këtë event kulturo-arsimor, pasi i prezentoi moderatori, manifestini e përshëndetën, sipas hierarkisë, kryetarja e SHMSHA, z.Antigonë Elshani, përfaqësuesja nga Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporë, z.Buqe Thaqi Matoshi, kryetari i shoqates „Gjergj Fishta“ në Itali, z.Dritan Mashi dhe Irena Mashi, mësuese.

Para se të fillonte kuizi, në skenë u ftuan nxënëset që kishin fituar vendet e para në aktivitetet virtuale për nder të 17 Shkurit-Ditës se Pavarësisë së Kosovës: Adea Zenelaj dhe Ilire Qestaj. Shpërblimet ua dorëzoi z.Miradije Berisha, mësuese. Ashtu si pritej, nën drithmat e emocioneve dhe dëshirave të pafund të nxënësve, që të triumfonin në këtë kampionat të diturisë, nis gara.

Për këtë Kuiz të Diturisë ishin lajmëruar 13 ekipe garuese: tetë nga cikli i ultë e pesë nga cikli i lartë dhe komisioni verifikues që do të kujdesej për njohuritë e nxënësve; Ismet Sinani, Qefsere Bislimi dhe Ibrahim Hasanaj. Ekipet ishin shumë mirë të përgatitura. Pas një gare shumë të fortë dhe mjaft të barabart, fituan këto ekipe: Ekipet fituese Cikli i lartë: 1. "Flamuri"-mësuesi Ismet Sinani,Linz 2. "Shqiponja e madhe"- mësuesi Izri Rexha,Linz 3. "Suliotët "- mësuesja Antigone Elshani,Traisen Cikli i ulët: 1. " Afrim Zhitia"- mësuesi Ibrahim Hasanaj, Gänsendorf 2. "Llapi" -mësuesi Ismet Sinani,Linz 3. "Rozafa"- mësuesja Roza Ndrecaj, Rottenmann Pas përfundimit të garave në të dy nivelet, filloi pjesa argëtuese e programit me këngë e valle burimore shqipe( u këndua një këngë dhe u ekzekutuan katër valle).

Vajzat treguan lojra të mrekullueshme dhe me ekzekutime mjaft profesionale e artistike. Në fund fare u ndanë shpërblimet. Diku nga fundi i programit festiv, për të dytën herë, moderatori e lexoi listën e sponzoreve që ndihmuan financimin e këtij projekti të SHMSHA „Naim Frashëri“. : Shoqata e Shkrimtarëve dhe Krijuesve "Fan Stilian Noli"në Austri, Shoqata "Shqiponja" Traisen, Z.Fidan Limani këshilli i qytetit,Traisen, Z.Azem Grabovci, pronar i furrës dhe ëmbëltores "Dielli" Vjenë "Benny Hathold" - këshilla,shitje,instalim, me pronar Arben Çekaj, Graz Z.Nisret Bujari , këshilli i qytetit , Baden, Mësuesja z.Besa Morina, Z.Naser Zenelaj,prind dhe Z.Valdet Arifi, prind Për pjesëmarrje dhe për kontrbut shumëvjeçar në procesin mësimor,në profesional dhe kombëtar u falenderuan z. Shefqet Gashi, mësues në pension dhe z.Bukurije Nimani, mësuese në pension. Shoqata u shpreh mirënjohje dhe i falenderim:

-Për pjesën teknike në pëcjelljen e rezultateve të nxënësve, z. Ilir Hasanaj, student - Komisionit për vlerësimin e njohurive të nxënësve(Ismet Sinani, Qefsere Bislimi dhe Ibrahim Hasanaj) - Nikoqirin, organizatorin dhe moderatorin Osman Ademin, mësues - Të gjitha nënat dhe motrat që u përkujdesën në pëgatitjen e ushqimit tradicional për të gjithë të pranishmit e këtij eventi kulturor. - Pjesa që mbeti e pashpjeguar dhe pa koment ishte mosprezenca dhe mosprania e përfaqësuesëve nga të dy ambasadat shqiptare; nga Ambasada e Shqipërisë dhe nga Ambasada e Kosovës. Autor: Ismet Sinani, mësues.

Image
Image
Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat