Kapiteni Xhaka, Shaqiri dhe Zvicra udhëtojnë me tren në ndeshjen e parë, kjo është arsyeja

Futboll

Kapiteni Xhaka, Shaqiri dhe Zvicra udhëtojnë me tren në ndeshjen e parë, kjo është arsyeja

Nga: K.Goca Më: 13 qershor 2024 Në ora: 16:57
Foto ilustrim

Të shtunën do të ndeshen Zvicra dhe Hungaria duke filluar në orën 15.00 në kuadër të Euro 2024 në futboll.

“Personi i zgjuar udhëton me tren" - slogani reklamues i SBB që nga viti 1950 vlen edhe sot. Por: A vlen edhe në Gjermani? 

“Megjithatë, Federata Zvicerane e Futbollit ka vendosur të udhëtojë me tren nga baza për në vendet si në Koln dhe Frankfurt për në Euro 2024.

Çdo pjesëmarrës i turneut është në thelb i lirë të zgjedhë se si do të udhëtojë, por këshilli i lojtarëve rreth Xhakës, Shaqirit dhe

Co. mbështesin konceptin e qëndrueshmërisë së organizatorëve të turneut. Gjithashtu sepse për sa i përket hapësirës së këmbëve dhe lirisë së lëvizjes është më komode sesa në aeroplan apo autobus.

Dhe kështu është planifikuar udhëtimi në Koln për sfidën hapëse të Zvicrës në Kampionatin Evropian kundër Hungarisë.

Mbërritja në stacionin e trenit është planifikuar drejtpërdrejt në mënyrë që lojtarët të mund të hipin në dy makinat e rezervuara pa pritur në platformë. Në disa qindra metra mes autobusit dhe trenit, policia federale dhe ajo shtetërore sigurojnë sigurinë dhe kalimin e qetë mes tifozëve.

Nisja është në orën 16:37, dy orë më vonë dy autobusë marrin zviceranët në stacionin e trenit Cologne Messe dhe i çojnë në hotel. Përveç trajnerit Murat Yakin dhe kapitenit Granit Xhaka, që duhet të shkojnë në konferencën për shtyp në stadium.

Pasi ndeshja të përfundojë në orën 17:00, gjërat duhet të lëvizin shpejt: treni niset për në Shtutgart në orën 19:11, mbërritja është planifikuar për në orën 21:22”, shkruan mes të tjera mediumi zviceran “Blick”.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat