Analizuesi digjital i kollës, më i mirë sesa mjekët në diagnostifikimin e astmës - Bota Sot
Analizuesi digjital i kollës, më i mirë sesa mjekët në diagnostifikimin e astmës

Këshilla mjekësore

Analizuesi digjital i kollës, më i mirë sesa mjekët në diagnostifikimin e astmës

Më: 8 qershor 2019 Në ora: 00:32
Foto ilustrim

Mijëra prindër mund të kursejnë udhëtime të panumërta tek mjekët falë një aplikacioni smartphone që mund të diagnostikojë fëmijët me astmë.

Aplikacioni punon duke dëgjuar të rinjtë që kolliten në mikrofon të pajisjes dhe analizojnë tingujt që lidhen me pesë sëmundje.

Një gjykim zbuloi se mund të bënte dallimin midis astmës, bronkiolitit, pneumonisë, sëmundjes së kraharorit dhe sëmundjes së traktit të rrugëve të frymëmarrjes deri në 97 përqind të saktësisë.

Hulumtuesit e gjetën atë më mirë se mjekët e lartë në diagnostikimin e të pesë sëmundjeve të cilat janë problematike për të gjithë.

Mund të jetë e vështirë të dallosh midis çrregullimeve të frymëmarrjes tek fëmijët, madje edhe për mjekët me përvojë.

Shkencëtarët shpresojnë, duke hequr nevojën për një ekzaminim fizik, aplikacioni do të lejojë që trajtimet të fillojnë më shpejt.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...