E pabesueshme: Ja çfarë i ndodh trupit tuaj kur ndaloni së masturbuari - Bota Sot
E pabesueshme: Ja çfarë i ndodh trupit tuaj kur ndaloni së masturbuari

Këshilla mjekësore

E pabesueshme: Ja çfarë i ndodh trupit tuaj kur ndaloni së masturbuari

Më: 4 gusht 2019 Në ora: 22:55
Foto ilustrim

Masturbimi nënkupton stimulim seksual të organeve gjenitale të një personi për kënaqësi të përkohshme.

Një proces i tillë shpeshherë sjellë përfitime të ndryshme shëndetësore, përfshirë këtu edhe largimin e stresit.

Megjithatë, ndërprerja e këtij akti mund të ketë edhe pasoja të ndryshme në gjendjen e përgjithshme shëndetësore.

Në paragrafët e mëposhtëm mund të kuptoni pasojat që vijnë si rezultat i ndalimit të këtij akti intim.

1. Efektet në shëndetin e trupit – Trupi juaj është njësoj si një kanaçe i cili është i mbushur me energji seksuale. Kështu që kur ne kemi nxjerrë të gjithë energjinë nga kanaçja, atëherë mbetjet e tepërta nuk kanë asnjë vlerë. Me fjalë të tjera, ndalimi i këtij procesi degradon shëndetin e trupit.

2. Efektet në kocka- Nëse bëni një masturbim ekstrem (8-10 herë në javë) dhe e ndaloni këtë proces për gjashtë deri në dhjetë muaj, atëherë kjo do të sjellë efekte të dëmshme në kockat tuaja. Ajo çfarë kërkohet është moderim në mes dy ekstremeve.

3. Efektet në penis – Masturbimi e bën penisin më të përthyer, sepse shumica e burrave kryesisht masturbojnë nga dora e tyre, duke e bërë atë të lakohet.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...