Pesë simptomat për shkak të të cilave duhet të shkoni te mjeku

Këshilla mjekësore

Pesë simptomat për shkak të të cilave duhet të shkoni te mjeku

Më: 18 gusht 2019 Në ora: 23:45
Foto ilustrim

Shpesh, kruajtja është vetëm kruajtje dhe dhimbja e muskujve është vetëm ajo. Sidoqoftë, kur simptomat vazhdojnë për një kohë të gjatë ose filloni të vini re disa nga ato që ndodhin, trupi juaj mund të tregojë se diçka më serioze po ndodh.

Këtu janë pesë simptoma për shkak të të cilave duhet të shkoni për kontroll te mjeku, transmeton KosovaPress.

- Një ndryshim në lëkurën që nuk kalon

Ju mund të mendoni se është thjesht një puçërr që nuk kalon ose një njollë e re, por pa përsosmëritë e lëkurës mund të jenë karcinoma e qelizave bazale, një kancer i lëkurës që prek burrat deri në dy herë më shpesh sesa gratë, thotë dermatologu Whitney Bowe nga Spitali Mount Sinai në Nju Jork.

“Përcillni gjurmët në kokë, qepallat, majat e veshit dhe shpinën - veçanërisht nëse qëndroni shumë jashtë. Kanceri i qelizave bazale nuk ka tendencë të metastazohet me shpejtësi si melanoma, por sa më gjatë të vononi, aq më serioz bëhet problemi”, thekson Bowe.

 

- Problemet me urinim

Papritur ju duhet të ngriheni disa herë gjatë natës për të urinuar ose ndjeheni sikur kini nevojë dhe rrjedhja e urinës është më e dobët ose e dhimbshme.

“Shpesh, kjo ndodh për shkak të prostatës së zmadhuar, e cila ndonjëherë ndihet nga gjysma e meshkujve. Disa do të kenë nevojë për ilaçe për të zvogëluar sikletin, dhe më rrallë, do të jetë e nevojshme operacioni për të parandaluar komplikime të tilla si dështimi i veshkave”, thotë urologu Ryan Berglund nga Klinika Cleveland.

"Problemet urinare gjithashtu mund të tregojnë probleme të tjera, të tilla si diabeti ose në raste të rralla kanceri i prostatës", shton ai.

- Probleme në dhomën e gjumit

“Çdo mashkull që papritmas ka probleme në seks duhet të vizitojë mjekun dhe jo vetëm të marrë një recetë viagra”, tha Berglund.

Mosfunksionimi erektil prek rreth një të katërtën e meshkujve të moshës 40-vjeç dhe më të rinj. Sigurisht, ndonjëherë ndodh për shkak të stresit dhe zakoneve të këqija si pirja e duhanit dhe alkoolit, por mosfunksionimi erektil mund të jetë gjithashtu një tregues i hershëm i problemeve kardiovaskulare.

“Enët e bllokuara zvogëlojnë rrjedhën e gjakut në zemër, dhe kontrollimi i hershëm mund të ndihmojë në zbulimin e shkakut dhe parandalimin e një sulmi në zemër ose tru”, pohon Berglund.

- Depresioni

Meshkujt shpesh nuk shfaqin qartë simptoma të depresionit, dhe shpesh ndihen të zemëruar dhe të trishtuar, thotë Michael Addis, profesor i Psikologjisë në Universitetin Clark në Worcester. Ata gjithashtu kanë më pak të ngjarë të kërkojnë ndihmë ose të marrin ilaçe kundër depresionit.

“Nivele të ulëta të vitaminave B12 dhe D shoqërohen me depresion, dhe dhimbja kronike dhe sëmundja (madje diabeti) gjithashtu mund të lidhen me një gjendje psikiatrike”, paralajmëron ai.

-Kollitje e vazhdueshme

Një kollë e thatë e vazhdueshme, e cila zgjat deri në katër javë ose më gjatë, mund të jetë shenjë e sëmundjes së refluksit gastroezofagal, e njohur si GERB, thotë gastroenterologu Seth A. Gross nga Nju Jorku.

Nëse nuk verifikohet gjatë vitit,  GERB mund të shkaktojë kancer, ndërsa kollitja e vazhdueshme mund të sinjalizojë edhe praninë e astmës, ose më rrallë kancerin në mushkëri ose dështimin e zemrës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat