5 gjërat që nuk duhet t’u themi kurrë personave që vuajnë nga depresioni

Këshilla mjekësore

5 gjërat që nuk duhet t’u themi kurrë personave që vuajnë nga depresioni

Më: 30 dhjetor 2022 Në ora: 15:16
Foto ilustrim

Depresioni është një sëmundje shumë më e përhapur se ç’mund të mendoni, dhe është gjithashtu një nga shkaqet kryesore të vetëvrasjes në botë. Prandaj është e lehtë të kuptohet se simptomat nuk mund të nënvlerësohen. Megjithatë, për shkak të stigmatisë që sjell sëmundja mendore me vete, ka ende shumë keqinformim rreth këtyre lloj çështjeve.

Për këtë arsye është e lehtë të hasësh në ndonjë fjali të gabuar, e cila mund të krijojë edhe më shumë parehati tek ata që janë të sëmurë: gjërat për të mos u thënë atyre që vuajnë nga depresioni përfundojnë të jenë ato që na vijnë më spontanisht.

KA NGA ATA QË JANË MË KEQ

Ndoshta kjo është fraza që u thuhet më shpesh atyre që vuajnë nga depresioni. Dhe dhemb shumë, sepse pothuajse sugjeron se kjo sëmundje është vetëm një dëshirë, se do të ishte e mjaftueshme për të parë rreth e rrotull për të kuptuar se ka shumë më shumë njerëz që kanë një arsye të vërtetë për t’u ndjerë keq. Ata që janë në depresion nuk janë vetëm pak të pakënaqur, ata kanë një patologji që përfshin simptoma mjaft serioze dhe që nuk ka asgjë më pak se shumë kushte të tjera klinike.

Depresioni çon edhe në faktin që nuk mund të shohësh jashtë vetes, për t’u përqendruar vetëm në problemet e veta. Këto përgjithësime të padobishme janë me të vërtetë kundërproduktive, sepse e bëjnë personin në depresion të ndihet edhe më i papërshtatshëm.

TË KUPTOJ, EDHE UNË JAM NË DEPRESION

Kjo frazë nuk ka asnjë shpresë për të ndihmuar. Edhe pse mund të jetë e natyrshme të përpiqemi ta krahasojmë veten me ata që kemi përballë, në përpjekje për të treguar kuptueshmëri, do të ishte shumë më mirë të shmangim. Dhe ka disa arsye pse kjo është plotësisht mes gjërave për të mos u thënë atyre që vuajnë nga depresioni. Para së gjithash, sepse shpesh atyre që e shpallin nuk u është dashur ta përballojnë kurrë këtë sëmundje, por më së shumti me ndonjë moment trishtimi të rastit.

POR NUK TË MUNGON ASGJË, PSE JE I TRISHTUAR?

Ndër gjërat për të mos u thënë atyre që vuajnë nga depresioni, është pa dyshim kjo: është një fjali e gabuar nga kaq shumë pikëpamje, saqë do të ishte mirë të mendonim thellë para se ta humbim atë. Së pari, depresioni klinik nuk ka të bëjë fare me trishtimin. Të gjithë kalojmë nëpër kohë më të errëta dhe ndonjëherë themi se jemi në depresion pa asnjë arsye të vërtetë. Duke mos qenë thjesht të trishtuar, ata që vuajnë nga depresioni sigurisht që nuk mund ta marrin veten duke parë gjërat e shumta të bukura që i rrethojnë.

NUK KA NEVOJË PËR MJEKË DHE ILAÇE

Depresioni është një sëmundje dhe si i tillë duhet trajtuar. Askush nga ne nuk do t’i thoshte ndonjëherë një personi diabetik që të mos kontrollohej nga mjeku i tyre dhe të mos merrte insulinë. Ashtu si askush nuk do të hiqte dorë nga një qetësues kur ajo është në shtrëngimin e një dhimbjeje të tmerrshme koke. Pse një person me depresion duhet të jetë një përjashtim?

Psikiatër, psikolog, psikoterapist: këto janë shifrat e referimit që mund të ndihmojnë ata që vuajnë nga kjo sëmundje, dhe nuk është absolutisht turp t’u drejtohemi atyre për të gjetur një zgjidhje

MENDO POZITIVISHT

Kur vuan nga depresioni është e lehtë të shohësh çdo gjë të zezë dhe sigurisht nuk është këshilla e një miku për të ndryshuar situatën. Kjo ndodh sepse, edhe një herë, po hasim një sëmundje dhe jo një moment trishtimi. Por ka edhe më shumë: një frazë e këtij lloji dëmton më shumë, sepse sugjeron që një person në depresion mund të jetë disi përgjegjës ose “fajtor” për gjendjen e tij.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat