Teutë Rrusta: Kisha e xhamia nuk janë vende ku martohemi e fejohemi

Lajme

Teutë Rrusta: Kisha e xhamia nuk janë vende ku martohemi e fejohemi

Më: 17 mars 2022 Në ora: 22:29
Teutë Rrusta

Teutë Rrusta e PSD-së thotë se ajo çka nënkuptohet me ‘familje’ duhet të zgjerohet.

Ajo tha se martesa ndodh në komunë dhe jo në kishë apo xhami.

“Nëse e shohim historikun e familjes në përgjithësi, s’ka filluar së pari si bashkim i dy të dashuruarve, ka qenë bashkim i familjeve”, tha Rrusta.

“Ky romantizmi që sot i ndodh, ndodh familjes i ndodh sot familjes mirëpo mos të harrojmë që historiku i familjes për riprodhim, për skllavërim e kështu me radhë ka etapa të ndryshme të cilat nuk janë fare të lavdishme e në të cilat nuk mundem me u thirr”, shtoi ajo.

“Familja nuk duhet me u prish, familja duhet me u zgjeruar. Çka nënkuptojmë me familje duhet me u zgjeruar me pranuar forma të ndryshme të familjes, të realizimit të njerëzve, të dashurisë, të bashkimit. Kjo duhet me qenë princip pse dy njerëz bëhen bashkë”, tha Rrusta.

“Republika është për të gjithë. As kisha e as xhamia nuk janë bashkësi ku ne shkojmë dhe martohemi e fejohemi, është komuna ku shkojmë, është shteti”, theksoi ajo.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat