Mal i Zi, 16 vjet i pavarur: kryeministri shqiptar, garanci e një shteti besnik ndaj Perëndimit!

Lajme

Mal i Zi, 16 vjet i pavarur: kryeministri shqiptar, garanci e një shteti besnik ndaj Perëndimit!

Më: 4 qershor 2022 Në ora: 12:35
Dritan Abazoviq

Mali i Zi përkujtoi 16 vjetorin e shkëputjes nga Serbia. Që përbën realisht një termin politik historik. Për të cilin ka një pjesë e publikut të Malit të Zi që i gëzohet, por ka edhe një pjesë tjetër që i hidhërohet, pasi do të donte të jetonte me Beogradin.

Megjithatë, ka një fakt që nuk kërkon koment; nëse nuk do të ishin shqiptarët, sot Republika e vogël fqinjë e Shqipërisë nuk do të ishte anëtare e NATO-s por një vasale e Beogradit dhe e Moskës.

Sot gjithashtu ka ndodhur e pamendueshmja; Mali i Zi ka një kryeministër shqiptar, Dritan Abazoviçin, një ulqinak me rrënjë e me degë, i cili politikisht po sfidon gjithë klasën politike të Ballkanit.

Sot ka marrë fund një përplasje e turpshme mes partive shqiptare dhe malazeze në Ulqin, që tentonin të pengonin që të zgjidhej udhëheqësia e komunës. Pas shumë sherresh, është zgjedhur kryetar i Kuvendit komunal Ardian Mavriqi i Forca-s së Genc Nimanbegut që ka lidhur një marrëveshje me Fillimin e Ri të Dritan Abazoviçit.

Pas këtij vendimi, pritet krejt qetësisht që Omer Bajraktari, të zgjidhet në krye të komunës. Ka një zhvillim interesant në konfigurimin politik të Ulqinit: pro pushtetit janë një parti shqiptare si Forca dhe një koalicion si Fillimi i Ri, ku natyrisht ka edhe parti malazeze. Por në opozitë është DPS e Gjukanviçit dhe të gjithë partitë proserbe.

Milo Gjukanoviç, mbahet ende, që e tregoi edhe në vizitën në Kosovë që është njeriu që ka siguruar Malin e Zi të pavarur, ka përkrahur sovranitetin e Kosovës në 1997, por dhe ka pranuar një numër të madh refugjatësh.

Përse Milo e bëri këtë gjest, se i dhimbeshin shqiptarët? Edhe mundet, por fakt ishte se në vitin 2006, shqiptarët ishin vendimtarë që Mali i Zi të fitonte pavarësinë e tij nga Serbia. Edhe pse pak në numër, pa shqiptarët, Podgorica sot nuk do ishte një kryeqytet, por një provincë e Serbisë.

Por a janë trajtuar shqiptarët siç duhet, duke qenë si pjesë konstituitive e Republikës së Malit të Zi? Përgjigja është po, megjithatë në logjikë edhe në ligj, nuk ka përse shqiptarët të kenë të drejta më shumë se serbët që shkojnë në 30% apo pakicat e tjera. E ky argument ka qenë pjesë e elaborimit që u kthye në një frustrim i të ashtuquajturave parti nacionale shqiptare që kërkonin vota në Ulqin e Tuz, ku realisht numri i zgjedhësve është i vogël.

Dritan Abazoviçi, është një politikan që nuk mori vota nga zonat etnike shqiptare, por nga i gjithë Mali i Zi, duke sjellë një platformë qytetare. Platformë që ka në thelb orientimin Perëndimor të Malit të Zi. Kjo devizë e tij e bëri zv.kryeministër në koalicionin proserb një vit më parë dhe kryeministër i Malit të Zi sot. Një zhvillim shumë i rëndësishëm, i arritur me përkrahjen e fortë të Uashingtonit dhe Berlinit.

Që i kanë dhënë besë një shqiptari që nuk luajti kurrë me nacionalizmin e ulët, por që ka një projekt për ta modernizuar vendin. E që realisht po  bëhet model ndër të gjithë shqiptarët në rajon…/Pamfleti

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat