Qeveria e Maqedonisë sot vendos për orën policore

Maqedonia

Qeveria e Maqedonisë sot vendos për orën policore

Më: 9 mars 2021 Në ora: 08:33
Foto ilustrim

Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut në mbledhjen e sotme me propozim të Ministrisë së Shëndetësisë dhe Komisionit për Sëmundje Infektive duhet të vendos rreth orës policore nga ora 22:00 deri në 05:00 të mëngjesit, në territorin e gjithë vendit.

Komisioni vlerëson se një masë e këtillë rigoroze duhet të ketë efekt, ndërsa tani për tani propozimi është që kjo masë të zgjasë dy javë, aq sa një cikël epidemiologjik.

Arsyetimi për rekomandimin e orës policore, nga MSH thonë se është rritja e numrit të infektimeve me coronavirus në javët e fundit.

Ndryshe, në 24 orët e fundit nga 1.562 testime, pozitiv rezultuan 316 raste.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat