Spasovski: MPB ofron 28 shërbime elektronike

Maqedonia

Spasovski: MPB ofron 28 shërbime elektronike

Më: 15 gusht 2022 Në ora: 15:22
Oliver Spasovski

Në ueb faqen e Ministrisë së Punëve të Brendshme https://termin.mvr.gov.mk/, si dhe në portalin kombëtar për shërbime elektronike https://uslugi.gov.mk/ ofrohen 28 shërbime administrative elektronike të Ministrisë së Punëve të Brendshme për qytetarët.

“Shërbimet janë të disponueshme për aplikim online, qytetarëve u ofrohet mundësia për të caktuar një termin dixhital për fotografimin e dokumenteve personale, si dhe pagesa elektronike për shërbimin, si dhe janë në dispozicion formularët e kërkesave”, ka shkruar në Facebook Ministri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski.

Me këtë, siç shprehet ai, lehtësohet dhe përshpejtohet vetë procedura si nga ana e qytetarit ashtu edhe nga vetë institucioni.

Lista e plotë e shërbimeve që janë në dispozicion për qytetarët:

Karta e identitetit: lëshimi i letërnjoftimit me vlefshmëri të kufizuar, zëvendësimi i hershëm për shkak të dëmtimit të kartës së identitetit, lëshimi i kartës së identitetit nëse humbet ose vidhet, zëvendësimi i kartës së identitetit në bazë të ndryshimit të emrit personal, zëvendësimi i kartës së identitetit për shkak të ndryshimit të vendbanimit dhe adresës së banesës, zëvendësimi i kartës së identitetit për shkak të skadencës (ndërrimi i rregullt) dhe lëshimi i letërnjoftimit të parë për të rriturit.

Nga dokumentet e udhëtimit, qytetarët do të mund të caktojnë termin për dokumentet e udhëtimit: lëshimi i pasaportës (ndërrimi i rregullt), lëshimi i pasaportës për shkak të zhdukjes/humbjes së pasaportës, nxjerrja e pasaportës (hera e parë), zëvendësimi i pasaportës për shkak të ndryshimit të të dhënave personale, lëshimi i pasaportës me afat të kufizuar vlefshmërie,
zëvendësim i hershëm për shkak të dëmtimit të pasaportës dhe zëvendësim i pasaportës për arsye të tjera.

Qytetarët do të mund të caktojnë termin edhe për patentë shoferi: lëshimi i patentë shoferit (për herë të parë), lëshimi i patentë shoferit për shkak të regjistrimit të kategorisë së re, ndërrimi i patentë shoferit (për shkak të skadimit të vlefshmërisë), zëvendësimi i patentë shoferit të huaj për patentë shofer maqedonas, lëshimi i patentë shoferit të humbur, zëvendësimi i patentë shoferit për shkak për një ndryshim në të dhënat personale të shoferit, ndërrimi i patentës së shoferit (për shkak të ndryshimit të vendbanimit të shoferit) dhe zëvendësimi i patentës së shoferit për shkak të regjistrimit të një kufizimi për arsye shëndetësore.

Ofrohen edhe shërbimet e armëve dhe municioneve.

“Ministria e Brendshme përgatit shërbime me zhvillimin e saj që do t’u mundësojë qytetarëve të marrin shërbime përmes sistemit të shërbimeve elektronike. Shërbimet e planifikuara që do të mundësojnë shërbime digjitale janë në sferën e lëshimit të çertifikatave të vendbanimit, certifikatave të pronësisë së automjeteve dhe certifikatave të statusit të shtetësisë”, ka shkruar ministri Spasovski në Facebook.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat