Maqedoni, ndalesa e qeseve plastike po shpërfillet masivisht

Maqedonia

Maqedoni, ndalesa e qeseve plastike po shpërfillet masivisht

Më: 1 dhjetor 2022 Në ora: 12:17
Foto ilustrim

Sot mbushet një vit nga hyrja në fuqi e ndalesës së përsëritur të qeseve plastike. Si edhe gjatë ndalesës së parë nga viti 2013, edhe pas ndalesës nga viti 2021, përdorimi i qeseve plastike vazhdon. Si të mos ekzistojë ligji si dhe të mos ekzistojë problemi i ndotjes me plastikë, bëhet e ditur në kumtesën e Nismës për Lirimin nga Përdorimi i Plastikës.

Sipas Entit të Statistikës, në vitin 2021 është prodhuar sasi enorme prej 5.800 tonë qese dhe thasë plastike, gjegjësisht çdo ditë nga 16 tonë të pabesueshme, ndërsa prodhimi i tillë i tepruar dhe konsumi i qeseve plastike me tempo të ulur, siç qëndron në kumtesë, vazhdoi edhe këtë vit.

Sipas Iniciativës për Lirimin nga Përdorimi i Plastikës, hapi i vetëm pozitiv që është bërë është sa i përket të ashtuquajturave qese plastike biodegraduese të cilat shiten në arka. “Edhe pse vazhdoi përdorimi edhe i këtyre qeseve, ulja është e dukshme. Kjo ka të bëjë, përveç çmimit që paguhet për to, edhe për njohuritë e qytetarëve se ekziston alternativë për përdorimin e qeseve plastike, çantat e pëlhurës”, theksohet në kumtesë.

Por ky përmirësim, siç thonë nga Nisma, nuk reflektohet në përdorimin e qeseve të tjera plastike. “Pas zbatimit afatshkurtër të ligjit me lëshimin e qeseve prej letre për pemë-perime, pasoi shpejt rikthimi i qeseve plastike të ndaluara, shpeshherë e shoqëruar me tentativën tragjikomike për të anashkaluar ligjin duke i prerë dorezat. Në këtë mënyrë edhe është rritur sasia e përgjithshme e qeseve plastike, pasi qeset e tilla janë jopraktike, grisen më lehtë, ndaj shumë qytetarë thjesht i hedhin duke krijuar mbeturina shtesë plastike”, thuhet në kumtesë.

Nga Nisma vlerësojnë se arsyeja kryesore për shkeljen e ligjit është mosnjohja e alternativës së qëndrueshme e qeseve plastike gjatë blerjes së pemëve dhe perimeve.

Nga Nisma për Lirimin nga Përdorimi i Plastikës, theksojnë se problemi i ndotjes me plastikë është problem serioz.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat