EMV: TEC Manastir në mënyrë të planifikuar ka punuar me vetëm një bllok

Maqedonia

EMV: TEC Manastir në mënyrë të planifikuar ka punuar me vetëm një bllok

Më: 11 mars 2024 Në ora: 12:33
Foto ilustrim

Gjatë natës së kaluar, për shkak të shpërthimit të një tubacioni, Blloku me të cilën punonte TEC Manastir ka rënë nga rrjeti.

Gjatë periudhës së kaluar, si rezultat i bërjes së disa analizave në tregun e energjisë elektrike, është bërë blerje e energjisë elektrike, me çmime më të volitshme e cila i mundësoi ASH EMV-së uljen e shpenzimeve të punës. Pikërisht për këtë TEC Manastir ka punuar vetëm me një bllok.

Energjia elektrike është kompensuar nga kapacitetet e veta prodhuese dhe nuk është bërë ndonjë blerje të rrymës dhe nuk është bërë debalancë e sistemit siç po spekulohet.

Siç thonë nga atje sipas planifikimeve për prodhim pritet që deri nga fundi i javës së kaluar të kyçet në rrjet edhe blloku i dytë, ndërsa në fillim të javës tjetër pritet që të funksionojnë të tre bllokat.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat