Vendimi i fundit i KQZ-së për diasporën, analisti jep paralajmërimin: Mërgata do të jetë edhe më e zhgënjyer se aktualisht

Politika

Vendimi i fundit i KQZ-së për diasporën, analisti jep paralajmërimin: Mërgata do të jetë edhe më e zhgënjyer se aktualisht

Nga: G.B Më: 12 janar 2021 Në ora: 18:01
Ilustrim

Reagime të shumta ka pasur pas vendimit të KQZ-së, për mënyrën e votimit nga diaspora.

Ai vendim u konsiderua jolegjitim dhe i padrejtë ndaj votuesve që jetojnë jashtë Kosovës.

E për këtë edhe u.d e presidentit i shkroi letër kryetares së KQZ-së Valdete Daka.

Kjo e fundit tha se nuk ka asgjë joligjore që të verifikohen votat e diasporës.

Lidhur me këtë, analisti politik, Skënder Zogaj, ka thënë për gazetën "Bota sot" se KQZ-në dhe Gjykatën Kushtetuese vazhdimisht i ka ndjekur hija e krizës politike.

Image
Skënder Zogaj

"KQZ-në dhe Gjykatën Kushtetuese të Republikës së Kosovës, në vazhdim i ka ndjekur hija e krizës politike, nga e cila nuk lanë arritur të shkëputen dhe të veprojnë plotësisht të pavarura! Vet fakti se brena KQZ-s anëtarët bëjnë luftë për të aplikuar pikëpamjet e pari prej nga vijnë, është dëshmi e pengut të këtij institucioni, që do të duhej, (e nuk është)sa duhet autonom dhe kreativ në realizimin e standardeve më të avancuara demokratike në realizimin e funksionit të vet! Kjo nuk ka ndodhur dhe nuk do të mund të ndodhë derisa të fillojnë të funksionojnë institucionet e mirëfillta ligjore kundrejt partive politike, të cilat duhet të mos guxojnë të ndikojnë në KQZ që duhet të jetë instrument i pacenueshëm i realizimit të vullnetit të shtetasve", është shprehur ai.

Sipas tij, vendimi për diasporën i nxjerr probleme aty dhe e komplikon procesin e votimit.

"Në këtë kontekst them se, vendimi për votimin e mërgatës në kushtet e pandemisë dhe pengesave komplekse që e karakterizojnë aktualisht botën, them se i nxjerr telashe mërgatës sonë dhe e komplikon procesin votues, sepse verifikimi i votuesve do të jetë i pamundur dhe kështu edhe saktësia e rezultatit do të jetë më pak i besueshëm", ka vlerësuar Zogaj.

Ai shton se legjitimiteti i këtij vendimi nuk mund të kontestohet por që mund të krijohen situata të padëshiruara për shkak të rrethanave dhe se diaspora nuk mund ta dijë qëllimin e vendimit dhe do të zhgënjehet edhe më shumë pas zgjedhjeve.

"Legjitimiteti i vendimit nuk mund të kontestohet por vendimi kohë dhe rrethanat janë shumë të vështira që mund të krijojnë situata të padëshiruara! E them këtë sepse, kohëve të fundit mërgata kosovare ka qenë nën presionin e fuqishëm propagandistik dhe, dyshoj se mërgata e di se qëllimi i kësaj propagande nuk është respekti ndaj mërgimtarëve, por janë përfitimet partiake! Kam dronë se pas zgjedhjeve të reja, mërgata kosovare ka me qenë edhe më e zhgënjyer se aktualisht", ka deklaruar Skënder Zogaj për "Bota sot".

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat