Osmani kundër Lajçakut, analisti: Ja çfarë duhet të bëjë tani kryetarja

Politika

Osmani kundër Lajçakut, analisti: Ja çfarë duhet të bëjë tani kryetarja

Nga: A.SH Më: 13 janar 2021 Në ora: 23:23
Vjosa Osmani dhe Miroslav Lajçak

U.d së Presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani ka zhvilluar një vizitë ditët e fundit në Bruksel.

Në mesin e takimeve kishte pasur edhe një takim me ndërmejtësuesi Mirsolav Lajçak.

Ai në një deklaratë të tij kishte thënë se “Gjithçka që është e pranueshme për Serbinë do të jetë e pranueshme për vendet e tjera që nuk e kanë njohur Kosovën.

Mirëpo kësaj deklarate i është kundërpërgjigjur vet Vjosa Osmani duke thënë se, “Përveç që është për keqardhje, është edhe e rrezikshme për gjithë Bashkimin Evropian që pesë shtetet anëtare të tij të përcaktojnë rregullat dhe qasjet e tyre duke u bazuar në dëshirat dhe kërkesat e Serbisë”.

Analisti Sulejman Mehazi, në një prononcim për “Bota sot”, ka thënë se, kundërpërgjigja ka qenë me vend dhe e arsyeshme, po të pamjaftueshme ndaj Lajçakut.

“Çfarë ndërmjetësimi dialogues mund të presim prej dy emisarëve tendenciozë evropianë, Lajçak e Borrel, të cilët BE-ja i zgjodhi nga shtetet që se kanë njohur Kosovën, një nga Sllovakia e tjetri nga Spanja, përveç përkrahjes perveze dialoguese serbe ndaj Kosovës, kurrgjë më shumë. Çuditërisht prej nga e kush i zgjodhi këta emisarë të dialogut me Serbinë, si është e mundur të vijnë e të përkrahin Serbinë e Kosovën jo?! Si mund t'i zë besë Lajçakut pala dialoguese e Kosovës kur ai hapur përkrah Serbinë duke thënë: "Gjithçka që është e pranueshme për Serbinë do të jetë e pranueshme edhe për vendet e tjera që nuk e kanë njohur Kosovën”. Reagimi i ushtrueses së presidentit Vjosa Osmanit ndaj Lajçakut, se, "pesë shtetet anëtare që se kanë njohur Kosovën nuk mund të përcaktojnë rregullat e dëshirat sipas kërkesave Serbe", janë me vend dhe të arsyeshme, po të pamjaftueshme ndaj Lajçakut”, është shprehuer Mehazi.

Image
Sulejman Mehazi

 

Sipas tij, ndaj kësaj deklarate tendencioze të Lajçakut. presidetja Vjosa Osmani e qeveria e Kosovës duhet reaguar me një notë proteste e pakënaqësie në të gjitha ambasadat e shteteve evropiane për dorëheqjen e Lajçakut gjatë dialogut me Serbinë.

“Ndaj kësaj deklarate tendencioze të sllovakut Lajçak, presidetja Vjosa Osmani e qeveria e Kosovës duhet reaguar me një notë proteste e pakënaqësie në të gjitha ambasadat e shteteve evropiane për dorëheqjen e Lajçakut gjatë dialogut me Serbinë. Pala e Kosovës gjatë dialogut me Serbinë, denjësisht nuk duhet pranuar emisarë nga shtetet evropiane që nuk e kanë njohur Kosovën”, përfundon Mehazi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat