Heqja nga lista e Kurtit dhe të tjerëve, Ehat Miftaraj komenton vendimin dhe tregon çka duhet të bëjnë partitë

Politika

Heqja nga lista e Kurtit dhe të tjerëve, Ehat Miftaraj komenton vendimin dhe tregon çka duhet të bëjnë partitë

Nga: G.B Më: 21 janar 2021 Në ora: 11:21
Ehat Miftaraj

47 kandidatë për deputetë nga të gjitha partitë janë persona që kanë pasur probleme me ligjin.

E për këta, është vendosur që të largohen nga listat zgjedhore.

Në mesin e tyre është edhe lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti.

Pas kësaj ka pasur reagime të shumta pro dhe kundër këtij vendimi.

Lidhur me këtë çështje, për gazetën “Bota sot” ka folur drejtori i Institutit të Kosovës për Drejtësi (IKD), Ehat Miftaraj.

Ai ka thënë se nuk janë pajtuar me interpretimin që Gjykata Kushtetuese i ka dhënë nenit 45 të Kushtetutës, pasi konsiderohet kufizim i të drejtave kushtetuese lidhur me të drejtën për tu zgjidhur.

“IKD nuk ishte pajtuar me interpretimin që Gjykata Kushtetuese i kishte dhënë nenit 45 të Kushtetutës, duke e konsideruar si kufizim te të drejtave kushtetuese lidhur me të drejtën për tu zgjedhur. Këtë vendim e kemi parë në kundërshtim me frymën dhe qëllimin që ligjvënësi e ka paraparë në nenin 45 të Kushtetutës”, është shprehur ai.

Por edhe përkundër mospajtimeve me këtë vendim, sipas Miftarajt, secila parti, institucion dhe kandidat e ka për obligim të respektojë një vendim të tillë.

“Në anën tjetër, edhe përkundër mos pajtimeve me këtë vendim të GJK, secila parti politike, institucion dhe kandidat e ka për obligim të respektojë një vendim të tillë, duke respektuar hierarkinë institucionale dhe vendimet e institucioneve kushtetuese”, ka deklaruar Ehat Miftaraj për “Bota sot”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat