Gara për Prishtinën – ky kandidat është favorit, por ka një rival të madh

Politika

Gara për Prishtinën – ky kandidat është favorit, por ka një rival të madh

Nga: A.Z Më: 5 gusht 2021 Në ora: 22:23
Foto ilustrim

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia është paralajmëruar se do të jetë kandidat nga Lëvizja Vetëvendosje për kryetar të Prishtinës, në kuadër të zgjedhjeve lokale të 17 tetorit.

Këtë e kanë konfirmuar edhe nga Qendra e Vetëvendosjes në Prishtinë.

Lidhur me këtë, analisti Faton Mehmeti, në një prononcim për “Bota sot”, ka deklaruar se avantazh të madh, Vitisë i ka dhënë menaxhimi i pandemisë, që në këtë rast ka fituar edhe mbështetjen e qytetarëve.

Pra, sipas Mehmetit, Vitia do të jetë kryetari më i mirë i Prishtinës, por, Vitia me Ramën do e ketë rivalin më të madh.

Megjithatë Mehmeti thekson se, LVV nuk ka pasur asnjëherë kandidat më të mirë se Vitinë për kryetar të Prishtinës.

“Menaxhimi i mirë me pandeminë i ka dhënë avantazh të madh Arben Vitisë, i cili me të drejtë synon të jetë kryetar i ardhshëm i Prishtinës. Nëse tregohet menaxher i mirë i kryeqytetit, besoj se Arbeni do të jetë kryetari më i mirë (nëse fiton) i kryeqytetit. Besoj se me Arbenin, VV ka zgjedhur kandidatin më të mirë të mundshëm, në këtë aspekt, e vlerësoj si kandidatin më favorit për të fituar, natyrisht me Përparim Ramën që do e ketë rivalin më të madh. Vitia ka treguar aftësi të mëdha menaxheriale, andaj me këtë qasje edhe besoj se ka fituar mbështetjen e qytetarëve, e cila besoj se do të shpërblehet me 17 tetor. Personalisht besoj se VV nuk ka pasur kandidat më të mirë për Prishtinën se Arben Vitin, i cili po them prapë është favorit numër 1 për të qenë kryetar i ardhshëm i Prishtinës”, deklaroi Mehmeti.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat