A mund të ketë rinumërim të votave në Prishtinë? Kush po e kërkon këtë?

Politika

A mund të ketë rinumërim të votave në Prishtinë? Kush po e kërkon këtë?

Nga: A.Z Më: 25 tetor 2021 Në ora: 12:46
Foto ilustrim

Kandidati i Aleancës Kosova e Re për kryetar të Prishtinës në zgjedhjet e 17 tetorit, Gëzim Mehmeti, ka kërkuar rinumërim të plotë të votave në Prishtinë.

Mehmeti e ka bërë këtë kërkesë, pasi sipas tij ka pasur manipulime me vota duke u dëmtuar kështu partia e tij me 1.2 përqind.

Lidhur me këtë, juristi Muhamet Kelmendi, në një prononcim për “Bota sot”, ka deklaruar se rinumërimi është e drejtë ligjore, gjë që këtë kërkesë mund ta bëjë ajo parti që mendojnë se janë manipuluar votat e tyre.

Ai shtoi se nëse Mehmeti ka fakte, duhet domosdoshmërisht të rinumërohen votat.

“Rinumërimi është e drejtë ligjore, kërkesat për rinumërim të votave pjesërisht a në terësi, deri edhe të përsëritja e votimit, janë demokratike dhe të përcaktuara me ligj. Një kërkesë për rinumërim mund të bëjë partia a kandidati që pretendon se iu kanë manipuluar votat. Kuptohet se për të pasur sukses një kërkesë e tillë për rinumërim kërkohet të ketë kërkuesi fakte që t’i paraqet në PZAP, deri edhe në Gjykatën Supreme. Nuk di se z.Mehmeti a ka fakte. Por, nëse ka prova, është e domosdoshme të rinumërohen votat. Ka raste që rinumërohen në tërësi votat në një vendvotim a në një njësi zgjedhore”, tha ai.

Më tej tha se edhe votimi në nivel lokal mund të përsëritet, prandaj ekzistojnë edhe organet për çështjet e tilla, vetëm të ketë dëshmi, madje sipas Kelmendit, ligji parasheh edhe dënime me burg.

“E tëra varet nga dëshmitë që vërtetojnë manipulimet me votat e qytetarëve. Natyrisht se edhe vetë votimi në nivel lokal a të përgjithshëm mund të përsëritet. Kuptohet kur ka fakte manipulative që privojnë veprat e tilla penale. Organet për çështjet e tilla ekzistojnë. Atyre u duhen dëshmi. Ligji parasheh edhe dënime me burg, përveç me gjobë. Ndërsa, z.Mehmeti i dëshiroj suksese në pikësynimet e veta. Gëzimi është një politikan i sinqert, produktiv dhe shumë i angazhuar në çështjet e drejta”, tha Kelmendi.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat