Skandali me kasafortën e Hashim Thaçit në Presidencë! Ish-agjenti ‘zbulon’ çfarë dosje kishte aty – ‘dëshmitarët përgjoheshin nga AKI-ja dhe Policia’

Politika

Skandali me kasafortën e Hashim Thaçit në Presidencë! Ish-agjenti ‘zbulon’ çfarë dosje kishte aty – ‘dëshmitarët përgjoheshin nga AKI-ja dhe Policia’

Nga: N.Sh Më: 27 tetor 2021 Në ora: 19:50
Hashim Thaçi

Një skandal i madh kishte ndodhur ma kasafortën e ish-presidentit Hashim Thaçi në Presidencë.

Një ditë pasi Thaçi kishte dhënë dorëheqje nga pozita e presidentit dhe në vend të tij si u.d. ishte bërë Vjosa Osmani, që në atë kohë ishte kryeparlamentare.

Një zyrtar i Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë – AKI, dyshohet se kishte tentuar të “avullonte” dokumente “Sekrete” dhe “Top Sekrete” nga kasaforta e Presidencës.

Këtë “ndërhyrje” të AKI-së, presidentja në detyrë që ishte, Vjosa Osmani, e kishte denoncuar edhe në prokurori.

Lidhur me këtë rast është shkarkuar sekretari i Presidencës, Driton Gashi.

AKI-ja si institucioni më i lartë i sigurisë në Kosovë, kohën e fundit është përballur me skandale të mëdha.

Në media u publikua se si AKI-ja dhe Prokuroria kanë përgatitur dëshmitarë të rrejshëm për të dëshmuar kundër “Syri i Popullit”.

Kjo organizatë dyshohej se kishte planifikuar të vriste dhjetëra politikanë, gazetarë dhe personalitete të tjera.

Kështu ishte raportuar në atë kohë, por që kishte edhe të tillë që nuk e besonin se kjo organizatë po ekziston.

Megjithatë, së fundmi dolën në pah se për këtë kanë dëshmuar dy pjesëtarë të AKI-së të kamufluar si dëshmitarë, por dëshmitarë të rrejshëm.

Qëllimi i gjithë kësaj thuhet se ishte edhe përfshirja e Lëvizjes Vetëvendosje si organizatë terroriste, pasi që Sadri Ramabaj ish-deputet i kësaj partie ishte akuzuar si një ndër themeluesit e “Syrit të Popullit”.

Se “Syri i Popullit” nuk ishte produkt i LVV-së, e ka thënë në shumë raste edhe ish-agjenti i SHIK-ut, dhe ish eprori i lartë i UÇK-së, Naim Miftari.

Madje Miftari ka akuzuar se Hashim Thaçi, Kadri Veseli e Ilmi Reçica janë themelues të saj, pra themelues për të iu kundërvu Lëvizjes Vetëvendosje dhe për t’i akuzuar si terroristë.

Megjithatë, kur jemi të skandalet e AKI-së, Miftari nuk e lenë pa përmendur edhe skandalin me kasafortën e Thaçit në Presidencë.

Miftari pyet se çfarë dosjesh të rrezikshme ishin fshehur në atë kasafortën e Thaçit, e që u dashtë me shku ilegalisht me AKI me i marr ato?

“Çfarë sekreti fshiheshin në dosjet që mbaheshin larg nga publikut dhe nga ligji në kasafortën e ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, që ishte aq e rëndësishme e rrezikshme që duhej shkuar ilegalisht ish kreu i AKI, në atë kohë këshilltar i Hashim Thaçit dhe një agjent tjetër i AKI, për t’i marr me çdo çmim ato të dhëna të Hashim Thaçit para se me ardhë në zyre presidentja e re e Kosovës Vjosa Osmani?”, pyet Miftari.

Miftari pyet tutje se në kasafortë a kishte dosje të dëshmitarëve të Gjykatës Speciale?

Ai shprehet se dëshmitarët përgjoheshin përmes telefonit pa kurrfarë vendimi gjyqësor nga AKI-ja dhe një strukturë e Policisë së Kosovës.

“Në dosje a ishin emrat e dëshmitarëve të Gjykatës Speciale me seli në Hagë, dëshmitarë që përgjoheshin përmes telefonit pa kurrfarë vendimi gjyqësor, përcjellje non-stop 24 orë në ditë, 7 ditë në javë nga AKI-ja dhe nga një strukturë e policisë së Kosovës që kontrollohej direkt nga Thaçi, Veseli dhe Reçica... sa nga ata dëshmitarë të përcjellur ishin vrarë apo kishin vdekur befasisht nga Covid-19, apo kishin vdekur nga atakut kardiak, apo kishin pasur aksident, fatkeqësi në komunikacion?”, përfundon Naim Miftari.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat