Këta janë emrat e politikanëve të cilët qëndrojnë prapa rastit të Kumanovës/ Përmenden detaje

Politika

Këta janë emrat e politikanëve të cilët qëndrojnë prapa rastit të Kumanovës/ Përmenden detaje

Nga: M.H Më: 24 nëntor 2021 Në ora: 20:13
Rasti Kumanova; Foto ilustrim

Kuvendi i Kosovës pothuajse në çdo seancë arrinë të sjellë “përplasje” mes deputetëve.

Ajo e fundit që mori vëmendjen e publikut ishte debati i ashpër mes deputetes nga radhët e PDK-së, Blerta Deliut dhe ministres së drejtësisë, Albulena Haxhiu.

E gjitha filloi kur në Kuvendin e Kosovës mori fjalën deputetja Deliu, e cila ka akuzuar kunatin e minsitres Haxhiu për terrorizëm në Maqedoninë e Veriut.

Deliu e pyeti Haxhiun se si takohet me homologët e saj, kur, siç tha, në CV i shkruan që “e ka të arrestuar kunatin për terrorizëm në Maqedoni”.

Pas kësaj deklarate, ka reaguar edhe Haxhiu. Ajo ka sqaruar se rasti për të cilin po flet Kodra-Deliu është rasti i Kumanovës, duke shtuar se kur bën akuza të tilla duhet të rrijë në sallë.

Në lidhje me këtë temë në një prononcim për “Bota sot”, ka folur profesori universitar Enver Bytyçi, i cili u shpreh se deklarata e deputetes Deliu karshi ministers së drejtësisë, Haxhiu, buron nga një armiqësi jashtë normales.

Sipas profesorit, Haxhiu nuk mund të merr përgjegjësi për gabimet që ka bërë kunati i saj edhe nëse ka qenë apo jo terrorist.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat