Presioni për asociacionin/Dy arsyet pse nuk formohet – vjen thirrja ndaj institucioneve të Kosovës

Politika

Presioni për asociacionin/Dy arsyet pse nuk formohet – vjen thirrja ndaj institucioneve të Kosovës

Gresa Bajraktari Nga Gresa Bajraktari Më 2 dhjetor 2021 Në ora: 22:33
Albin Kurti, Aleksander Vuçiq

Prej afër 11 vitesh Kosova ka nisur dialogun me Serbinë.

Një dialog i gjatë dhe me pak rezultate. Shumë marrëveshje të arritura e shumë pak të zbatuara nga ana e Serbisë.

Kjo e fundit edhe pse ishte okupatore e ndezi luftën në Kosovë, vrau e dhunoi shqiptarë, shkaktoi dëme të shumta, kreu gjenocid, në dialog sillej si viktimë, derisa viktima ishin shqiptarët.

Pavarësisht gjithë këtyre dhe pavarësisht që Kosova është shtet i pavarur dhe sovran, Serbia vazhdon të mos e pranojë këtë dhe të bëjë një hap drejt njohjes së Kosovës si shtet, aq më pak të kërkojë falje për të bëmat.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat