Nga Ibrahim Rugova deri te Albin Kurti/ Bashkimi kombëtar në perspektivën e liderëve shtetërorë

Politika

Nga Ibrahim Rugova deri te Albin Kurti/ Bashkimi kombëtar në perspektivën e liderëve shtetërorë

Nga: Mimoza Lakna Më: 3 dhjetor 2021 Në ora: 23:03
Ibrahim Rugova dhe Albin Kurti

Mbledhja përbashkët e Qeverisë së Shqipërisë dhe asaj të Kosovës, që ndodhi që ndodhi javën e kaluar në Elbasan, riktheu në vëmendje edhe njëherë idenë dhe dëshirën e kamotshme të të gjithë shqiptarëve për bashkim kombëtar.

Në fakt, secili nëntor është i njëjti, është koha kur motivohemi shpirtërisht për ëndrrën e parealizuar ndër shekuj.

Këtë ëndërr sikur e bëjnë më të arritshme deklaratat e politikanëve, të cilët në mënyrë patetike flasin për referendume e organizime të ngjashme që do të çonin deri tek bashkimi kombëtar.

Ata dinë të prekin tek pjesa që shqiptarëve u dhemb më së shumti dhe e përdorin atë si “armë” për t`i hutuar ata.

Ata janë me plotë gojën “bashkim”, gjersa me vepra fatkeqësisht nuk është se janë shumë afër njëri tjetrit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat