Senatori Dole nuk ishte vetëm senator i ShBA-ve, por senator edhe i interesit kombëtar shqiptar

Politika

Senatori Dole nuk ishte vetëm senator i ShBA-ve, por senator edhe i interesit kombëtar shqiptar

Hava Orana Xhukolli Nga Hava Orana Xhukolli Më 6 dhjetor 2021 Në ora: 11:52
Senatori amerikan, Bob Dole

Vetëm një javë më parë senatori Bobe Dole para se ta linte këtë botë shkruante me 30 nëntor: “Zoti e bekoftë Amerikën! Zoti e bekoftë Kosovën”!

Një nga miqtë tanë më të mëdhenj shkoi me Kosovën në gojë, të përzemërt po aq sa Amerikën, atdheun e tij!

Por, kur të dielën ai ndërroi jetë, e tërë Kosova, thuaja u ngrit në këmbë ta nderonte, lavdëronte e himnizonte. Për vdekjene tijreagime, ngushëllime, telegrame e deri tek zbulimi i kujtimeve dhe fotografiveu bën publike nga liderët në Kosovëdhe nga të gjithë ata që kanë pasur thuaja rastin ta takojnë dhe që ishin pjesë e jetës politike, duke e vlerësuar shuarjen e Dolit si humbje të një miku të jashtëzakonshëm.

Një nga mesazhet më shprehëse të senatorit Dole për dashurinë dhe respektin për Kosovën ishte ai që u kujtua të dielën në mbrëmje, të cilën ai ua kishte dërguar përfaqësuesve të Kosovës: “Jam këtu për çfarëdo ndihme, ju vetëm më telefononi”! Këtë mesazh, njëri ndër përkrahësit më të fuqishëm të Kosovës, e kishte bërë kur e ka uruar Kosovën në 21 vjetorin e Ditës së Çlirimit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat