Pse i frikësoheshin komandantët zbardhjes së krimeve të Serbisë në Kosovë!/ E shuan Institutin për faktimin e gjenocidit!

Politika

Pse i frikësoheshin komandantët zbardhjes së krimeve të Serbisë në Kosovë!/ E shuan Institutin për faktimin e gjenocidit!

Arnita Zeneli Nga Arnita Zeneli Më 13 janar 2022 Në ora: 07:57
Foto ilustrim

Kush duhet të jap llogari, që 22 vjet pas luftës Kosova nuk e ka bilancin e luftës me Serbinë, faktimin e krimeve serbe, gjenocidit, etnocidit, kulturocidit, dhe të gjitha krimeve që janë kryer nga regjimi i Millosheviçit në luftë dhe para saj.

Është e habitshme, se grupimi i atyre që e morën thuaja çdo meritë për luftën, kurrë nuk u sollën seriozisht me pasojat që i shkaktoi Serbia.

Krijimi dhe mbyllja e Institutit

Vetëm 12 vjet pas përfundimit të luftës, Qeveria e kryesuar aso kohe nga Hashim Thaçi, e themeloi Institutin për krime lufte. Në vitin 2018 çuditërisht nga po e njëjta nomenklaturë, tashmë kur në krye të qeverisë ishte Ramush Haradinaj, ndërsa president Hashim Thaçi. Në Ministrinë e Drejtësisë ishte formuar Divizioni për Drejtësi Tranzicionale, i cili është dashur ta vazhdojë punën e institutit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat