Shpëtim Hajdaraj: Sistemi vendor dhe ndërkombëtar i drejtësisë nuk e hetoi seriozisht vrasjen e babait tim

Politika

Shpëtim Hajdaraj: Sistemi vendor dhe ndërkombëtar i drejtësisë nuk e hetoi seriozisht vrasjen e babait tim

Mimozë Lakna Nga Mimozë Lakna Më 17 janar 2022 Në ora: 09:07
Smajl Hajdaraj, deputeti i vrarë i LDK-së

Thirrja për drejtësi, vazhdon të jetë një nga thirrjet më dëshpëruese në Kosovë. Kjo, pasi sistemi i drejtësisë si vendor ashtu edhe ndërkombëtarë, asnjëherë nuk e sollën drejtësinë e merituar për kriminelët që kryen krime nga më të ndryshmet.

Vrasjet politike bëjnë pjesë në mesin e plagëve më të rënda të pasluftës në Kosovë.

E tillë ishte vrasja e ish-deputetit të Kuvendit të Kosovës nga Lidhja Demokratike e Kosovës dhe komandantit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në Rugovë, Smajl Hajdaraj.

Smajl Hajdaraj, u vra në një atentat më 17 janar të vitit 2002, në hyrje të banesës së tij në qytetin e Pejës.

Plot 20 vite u bënë dhe vrasja e Smajl Hajdarajt nuk është zbardhur ende.

Kishte akuza të vazhdueshme lidhur me vrasjen përgjatë këtyre viteve, por për fat të keq drejtësia në Kosovë kurrë nuk i hetoi apo gjykoi persnat që u përmendën.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat