Vrasësit e Smajl Hajdarajt janë këtu rreth nesh, madje shumë më të fortë se institucionet

Politika

Vrasësit e Smajl Hajdarajt janë këtu rreth nesh, madje shumë më të fortë se institucionet

Nga: M.L Më: 18 janar 2022 Në ora: 20:30
Ushtria dhe Smajl Hajdaraj si komandant

Dje (e hënë 17 janar) u mbushën 20 vjet nga vrasja e deputetit të Lidhjes Demokratike të Kosovë s dhe ish-Komandantit të UÇK-së, Smajl Hajdaraj.

Vrasja e Smajl Hajdarajt hyn në mesin e vrasjeve politike që kanë goditur Kosovën gjatë dhe pasluftës. Këto vrasje, për fat të keq nuk u zbardhën kurrë nga organet e drejtë sisë vendore dhe as ndërkombëtare,.

Lidhur me këtë, publicisti dhe ish zyrtari i LDK-së Skender Zogaj, ka thënë për gazetën “Bota sot” se "vrasja e deputetit dhe komandantit të luftës çlirimtare të Kosovës, Smajl Hajdarajt, 20 - vjet më parë, ishte një ngjarje e kobshme, sepse u qëllua një figurë madhore kombëtare, në kohën dhe rrethanat kur më së shumti i duhej vendit dhe popullit.

"Sepse kjo vrasje ndodhi kur po agonte liria dhe burra si Smajl Hajdaraj për t'ia shtruar dhe zgjeruar shtegun lirisë kishte pak.

Këtë fakt e dinë të gjithë shqiptarët e Kosovës, mirëpo si të dihet e të shpjegohet kuptimi i vrasjes së tij, si të kuptohet e pranohet mallkimi i dorës së zezë të tradhëtisë që e qëlloi vëllaun e vet!?”, tha Zogaj.

Image
Skender Zogaj

Ai u shpreh se vrasësit janë më të fortë sesa istitucionet e drejtësisë dhe kjo është arsyeja se përse nuk zbardhet rasi.

“Fakti që institucionet e Kosovës as pas plot 20 vjetë sh nuk e kanë zbardhur vrasjen e Smajlit, është dëshmi e mjaftueshme se, vrasësit janë këtu rreth nesh, madje shumë më të fortë, se institucionet e drejtësisë, sepse, po të mos ishin të këtillë shteti do të funksiononte dhe kriminelet e Smajl Hajdarajt do të kishin marre dënimin e merituar!”, u shpreh ai.

Pë r Skender Zogajn, Gjykata Speciale mbetet shpresa e re për zbardhjen e krimeve dhe dënimin e kriminelëve.

“Kjo nuk ka ndodhur prandaj, Gjykata Speciale mbetet shpresa e re e cila, ka rastin të tregohet meritore nëse angazhohet seriozisht dhe vepron me rreptësinë e drejtësisë së vërtetë, për të cilën ka nevojë Kosova më shumë se për gjithçka tjetër, sepse pa zbardhjen e krimeve dhe dënimit të kriminelëve Kosova dhe shqiptarët nuk mund të quhen të çliruar!”, theksoi ai.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat