Kërcënimet e Vuçiqit për rezolutën e Kosovës kundër referendumit/ Paralajmërohen pasoja për shtetin serb

Politika

Kërcënimet e Vuçiqit për rezolutën e Kosovës kundër referendumit/ Paralajmërohen pasoja për shtetin serb

Arife Morina Nga Arife Morina Më 18 janar 2022 Në ora: 22:23
Albin Kurti dhe Aleksandër Vuçiç, foto ilustrim nga "Bota sot"

Qeveria e Kosovës e ka kundërshtuar mbajtjen e referendumit të Serbisë në territorin e Kosovës duke e cilësuar atë si shkelje të rendit kushtetues të Kosovës.

Ajo i përballoi edhe kundërshtimet nga shtetet e QUINT-it, që në një takim me kryeministrin Albin Kurti dhe presidenten Vjosa Osmani, kërkuan që të lejohet mbajtja e referendumit.

Kjo trysni i nxiti krerët e institucioneve, përkatësisht Qeverinë që të thërrasë një seancë të jashtëzakonshme për këtë çështje, ku deputetët e Kuvendit të Kosovës e miratuan një rezolutë që shpreh kundërshtimin që në Kosovë të mbahen votime për referendumin e Serbisë.

Sipas rezolutës, mbajtja e referendumit të Serbisë në Republikën e Kosovës cenon sovranitetin dhe rendin kushtetues të Republikës së Kosovës, është në kundërshtim me Kushtetutën, ligjet e Republikës së Kosovës, si dhe me normat e praktikat ndërkombëtare.

Mirëpo, kjo gjë nuk i pëlqeu presidentit serb, Aleksandar Vuçiq, kundërshtoi ashpër këtë rezolutë në miratuar në Kuvendin e Kosovës.

Vuçiq tha se serbët nga Kosova “treguan se vota e tyre paraqet votë për Serbinë” dhe jo për kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti. Po ashtu, presidenti serb ‘kërcënoi’ duke deklaruar se vendimi i Kosovës për të mos lejuar mbajtjen e këtij referendumi “do të ketë pasoja të mëdha”

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat