Gjergj Dedaj, fytyra e diplomacisë së dështuar klandestine të Hashim Thaçit

Politika

Gjergj Dedaj, fytyra e diplomacisë së dështuar klandestine të Hashim Thaçit

Mimozë Lakna Nga Mimozë Lakna Më 22 janar 2022 Në ora: 08:12
Gjergj Dedaj dhe Hashim Thaçi

Politika e jashtme përbën një ndër problemet më të mëdha me të cilat ndër vite është përballur shteti i Kosovës. 

Me mungesë njohjesh e skandale të shumta diplomatike të ambasadorëve e ish ambasadorëve, Kosova në arenën ndërkombëtare është përfaqësuar më mirë nga sporti e kultura sesa nga politika. 

Ardhja e Qeverisë Kurti në krye të vendit, ngjalli shpresat se përfaqësimi diplomatik i Kosovës do të jetë më i denjë sesa ai qeverive paraprake. 

Premtimet se nuk do të ketë më punësime familjare e politike në shërbimet diplomatike nisën të realizohen qysh në fillim të qeverisjes Kurti2. 

Ishte maji i vitit të kaluar (2021) kur Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës, e drejtuar nga ministrja Donika Gërvalla do të merrte vendim për shkarkimin e 16 ambasadorëve dhe konsujve të Kosovës të emëruar politikisht, nëpër vende të ndryshme të botës.

Ky vendim përfshiu edhe Gjergj Dedajn, i cili ishte ambasador i Kosovës në Maqedoninë Veriore. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat