Si të thyhet akulli i mosnjohjeve / Shpresa amerikane për emisar special

Politika

Si të thyhet akulli i mosnjohjeve / Shpresa amerikane për emisar special

Arife Morina Nga Arife Morina Më 24 janar 2022 Në ora: 19:46
OKB

Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) janë aleatët më të mëdhenj të Kosovës, të cilët ndihmuan në çlirimin dhe shtet ndërtimin e vendit tonë.

Po ashtu, Amerika vazhdimisht ka emëruar përfaqësues të ndryshëm për Kosovën dhe rajonin e Ballkanit Perëndimor.

Së fundmi, SHBA-të emëruan si përfaqësues Special për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, i cili është duke u angazhuar në dialogun Kosovë-Serbi, duke siguruar pranimin rajonal në Bashkimin Evropian.

Mirëpo, Kosova në vitet e fundit ka mungesë të njohjeve të reja, madje shumë shtete edhe i kanë tërhequr njohjet e tyre.

Nisur nga kjo duket i nevojshëm emërimi i një të dërguari special nga Amerika, për angazhim diplomatik te shtetet që nuk e kanë njohur Kosovën, përfshirë edhe Serbinë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat