Thirrja e DASH-it për Dialogun/  Produkti i marrëveshjes përfundimtare, sfida më e madhe e kohës!

Politika

Thirrja e DASH-it për Dialogun/  Produkti i marrëveshjes përfundimtare, sfida më e madhe e kohës!

Albulenë Muji Nga Albulenë Muji Më 26 janar 2022 Në ora: 20:23
Ilustrim

Edhe pse ka kaluar më shumë se një dekadë që nga fillimi i dialogut ende nuk ka marrëveshje përfundimtare Kosovë-Serbi. Viteve të fundit, është aluduar shpesh që do të nënshkruhet një marrëveshje gjë e tillë nuk ka ndodhur deri më tani.

Kohë pas kohe ka pasur stagnim të bisedimeve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, por të dyja palët janë kthyer e rikthyer në tavolinën e bisedimeve pas thirrjeve të vazhdueshme të Bashkimit Evropian, si dhe nga SHBA-ja.

Një thirrje e tillë, ka ardhur edhe javën e kaluar nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku i kanë bërë thirrje Kosovës dhe Serbisë që ta vazhdojnë dialogun.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat