Letra e Sekretarit Blinken drejtuar Kurtit kishte një qasje tjetër / Çfarë iu kërkua indirekt Kurtit nga Amerika?

Politika

Letra e Sekretarit Blinken drejtuar Kurtit kishte një qasje tjetër / Çfarë iu kërkua indirekt Kurtit nga Amerika?

Hava Orana Xhukolli Nga Hava Orana Xhukolli Më 27 janar 2022 Në ora: 19:35
Antony Blinken dhe Albin Kurti

Pak ditë më parë, Sekretari Amerikan i shtetit, Antony J. Blinken i ka nisur një letër kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit. Në këtë letër, Sekretari Blinken ka shkruar se “Shtetet e Bashkuara të Amerikës e kanë mirëpritur formimin e qeverisë së re dhe se presin të punojnë ngushtë për të siguruar, siç ka thënë ai, që Kosova sovrane, e pavarur, shumë-etnike dhe demokratike të zë vendin e saj si partner i barabartë në familjen euro-atlantike”.

Po ashtu, Antony Blinken, në letër thotë se “sigurimi i një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse për normalizim e marrëdhënieve me Serbinë, e përqendruar në njohjen e ndërsjellët është thelbësore për Kosovën që të arrijë potencialin e saj të plotë dhe të ecë përpara në rrugën drejt anëtarësimit në BE”.

Kjo letër e Sekretarit amerikan po mbështetet edhe nga opozita. Por, cilat janë kërkesat e tij që duhet përmbushur nga Qeveria Kurti?

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat