Kërcënimet e ish-shefit të inteligjencës serbe ndaj ministres Gërvalla – paralajmërohen atentate dhe veprime të rrezikshme kriminale!

Politika

Kërcënimet e ish-shefit të inteligjencës serbe ndaj ministres Gërvalla – paralajmërohen atentate dhe veprime të rrezikshme kriminale!

Arife Morina Nga Arife Morina Më 11 shkurt 2022 Në ora: 08:23
Donika Gërvalla

Së fundi, ish-shefi i shërbimit të inteligjencës së Jugosllavisë UDB-së, Bozhidar Spasiç ka zbuluar se disa raste të atentateve politike ndaj shqiptarëve. Ndër të tjera ai e ka marrë përgjegjësinë personale dhe ka dëshmuar se shërbimi që ai e udhëhiqte UDB-ja, e ka kryer ekzekutimin e vëllezërve Jusuf e Bardhosh Gërvalla dhe Kadri Zekës, tre heronjve të Kosovës.

Ai madje pa fije turpi ka rrëfyer me krenari për vrasjen e tyre, ndërsa nuk është ndërmarrë ende asnjë masë nga Serbia ndaj tij. Madje as Kosova ende nuk ka lëvizur, për ta shpallur në kërkim.

Ndaj këtyre deklarimeve ka reaguar edhe këshilltari i ministres së Punëve të Jashtme, Donika Gërvallës, prof.Dr.Rexhep Gjergji.

Ai ka thënë se këto janë mesazhe kërcënuese për vazhdim të atentateve ndaj patriotëve shqiptarë.

Deklarimet e ish shefit të inteligjencës serbe për vrasjen e Jusuf Gërvallës në këto momente delikate kur po bisedohet në Bruksel ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, po përcjellin mesazhe kërcënuese për vazhdim të atentateve ndaj patriotëve shqiptarë, vlerëson profesor Dr.Rexhep Gjergji, këshilltar i ministres Gërvalla.

“Në këtë kontekst ai kërcënoi hapur ministren e jashtme të Republikës së Kosovës zonjën Donika Gërvalla-Schëarz.

Ky është edhe një argument tjetër që shteti serb duhet vënë para përgjegjësisë, para shtetit gjerman brenda të cilit ka kryer një vrasje me elemente terroriste. Kërcënimin ndaj zonjës Gërvalla shteti i Kosovës duhet ta marr shumë seriozisht, ministren Gërvalla ta marrë në mbrojtje, ndërsa me këtë kërcënim të pa precedent t’i njoftojë të gjithë faktorët ndërkombëtarë”, deklaron Rexhep Gjergji.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat