Aksionet në veri të rrezikshme/ Eksperti i sigurisë kërkon të bëhet kujdes nga këta persona, dyshon se...

Politika

Aksionet në veri të rrezikshme/ Eksperti i sigurisë kërkon të bëhet kujdes nga këta persona, dyshon se...

Nga: A.M Më: 24 maj 2022 Në ora: 23:01
Pamje nga aksioni në veri

Gjatë ditës së djeshme, në veri të Kosovës, Policia ka zbuluar një laborator për kultivimin e marihuanës me mbi 10.000 fije bimë të gatshme, për  t’u shitur në treg ilegalisht.  

Mirëpo, jo çdo gjë shkoi siç duhet, pasi gjatë këtij aksioni zyrtarët e policisë dhe doganave janë gjuajtur me armë zjarri, por fatmirësisht nuk kishte të lënduar. 

Këtë lajm, më pas e konfirmoi edhe ministri i Punëve të Brendshme Xhelal Sveçla, sipas të cilit aksioni i policisë është ndërmarrë në afërsi të kufirit me Serbinë, përkatësisht në vendin e quajtur Izvor. 

Ministri potencoi se pavarësisht se zyrtarët e policisë dhe doganave u gjuajtën me armë zjarri, aksioni vazhdoi me sukses pa asnjë lëndim apo dëm material.  

“Ky është rezultat i vendosmërisë së madhe duke bërë kështu që çdo ditë e më shumë vendi ynë të çlirohet nga krimi. Ju lumtë Policia dhe Dogana e Kosovës!”, shkroi Sveçla në Facebook. 

Në lidhje me këtë temën, në një prononcim për “Bota sot” foli eksperti i sigurisë, Drizan Shala. 

Fillimisht, ai bëri të ditur se aksionet të cila po zhvillohen kohët e fundit në veri të vendit, janë pjesë e planit operativ për identifikimin e grupeve kriminale.   

Image
Eksperti i sigurisë, Drizan Shala. 

“Aksionet në veri të vendit janë në vazhdën e punëve që janë duke kryer Policia e Kosovës nëpërmjet pjesës operative mbi 1 vite në identifikimin e grupeve kriminale të kontrabandës dhe veprimeve kriminale”, deklaroi eksperti i sigurisë.                                                                                                                               

Shala e vlerësoi lartë aksionin e zhvilluar gjatë ditës së djeshme, duke thënë se kjo është një punë e jashtëzakonshme, ku po tregon se strategjia e re e Kosovës nuk toleron më grupet kriminale.   

“Ky aksion që ishte një punë e e jashtëzakonshme nga ana e institucioneve të sigurisë po e dëshmon faktin që kemi tani më një strategji e cila është duke jetësuar në Kosovë dhe e cila është zero tolerante për këto grupe. 

Në aksionin anti- kontrabandë policia ka hasur në një laborator ku ishte duke u kultivuar substanca narkotike dhe që ende nuk dihet se a ka pasur për treg vendor kjo substancë e sasi, apo ka pasur për destinancion Serbinë. Kjo duhet të analizohet pas marrjes se masave tjera hetimore”, theksoi ai. 

Ndër të tjera, eksperti i sigurisë vlerësoi se shkalla e rrezikshmërisë gjatë aksioneve në veri është tejet e lartë.   

Prandaj, ai kërkoi të bëhet kujdes nga individët dhe grupet kriminale që kërcënojnë dhe bëjnë rezistencë.   

“Në çdo aksion në veri të vendit, shkalla e rrezikshmërisë është tejet e lartë dhe duhet të pritet që do ketë gjithmonë rezistencë nga këto grupe kriminale, herë të mbështetur nga Serbia e herë të mbështetura nga individ dhe grupe kriminale me pedigre rajonale”, përfundoi Drizan Shala për “Bota sot”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat