PDK pësoi ‘tronditje’ të madhe/ Vjen paralajmërimi: Memli Krasniqi dëshiron t’i eliminojë këta persona!

Politika

PDK pësoi ‘tronditje’ të madhe/ Vjen paralajmërimi: Memli Krasniqi dëshiron t’i eliminojë këta persona!

Nga: A.M Më: 18 shtator 2022 Në ora: 08:27
Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi

Anëtari i Kryesisë së PDK-së, Ramë Buja, gjatë ditës së djeshme ka dhënë dorëheqje nga partia.

Burime brenda PDK-së kanë treguar se arsyeja pse Buja vendosi të dorëhiqet nga Kryesia është bërë dega e Lipjanit ku ka filluar një iniciativë e aktivistëve të PDK-së që po e mbështesin deputetin Rashit Qalaj për ta marrë në udhëheqje këtë degë.

E kjo iniciativë për mbështetje të Qalajt në krye të degës së Lipjanit, sipas burimit të njëjtë ka nervozuar Bujën i cili nga fillimi ka qenë kundër tij, pasi në Lipjan Buja e mbështet vëllanë e tij, Shukri Buja.

E largimin e Bujës nga PDK e ka komentuar në një prononcim për “Bota sot”, profesori Sulejman Mehazi.

Fillimisht, ai vlerësoi Bujën si personalitet derisa tha se është nga të pakët në PDK që nuk është i përfolur për të keq në opinion publik.

Image
Profesori Sulejman Mehazi.

“Nëse dikush prej gjeneratës së vjetër të PDK-së është më i autoritetshmi e shumë pak i përfolur për të keq në opinione e media është, Ramë Buja, i cili jo që nuk vraponte pas posteve, por është një ndër personalitetet më të mençura të kësaj partie, të gjithë bashkëpartiakët e tij për shkak korrupsioneve e krimeve u akuzuan për në Gjykatën e Hagës, Thaçi, Veseli e Krasniqi, vetëm, Ramë Buja, mbeti stoik ndaj idealeve të tij që nga lufta, Rambueja e deri në ditët e sotme”, deklaroi profesori.

Sipas tij, kjo dorëheqje e Bujës është një tronditje për PDK-në, ku beson se shkak i këtij vendimi është kryesia qendrore, më saktësisht Memli Krasniqi.

“Kështu që dorëheqja e anëtarit më të ndershëm të PDK-së, Ramë Bujës, mund të jetë një tronditje e radhës, kësaj partie. Nuk do thonim se shkaktare e dorëheqjes së Bujës është dega e Lipjanit, por pakënaqësia e dorëheqja e Ramë Bujës rrjedhën mund ta ketë nga kryesia qendrore e kësaj partie, nga vetë kryetari i kesaj partie, Memli Krasniqi”, vlerësoi Mehazi.

Ndër të tjera, profesori shtoi se Memli Krasniqi ka filluar ta eliminojë gjeneratën e vjetër të kësaj partie.

“Shenja e dorëheqjes së, Ramë Bujës, nuk e ka kuptimin e përçarjes, por të ndarjes së gjeneratës së re nga gjeneratat e vjetra të PDK-së, ardhja e Memli Krasniqit të ri në krye të PDK-së dalngadalë do eliminojë gjeneratën paraprake të kësaj partie.

Fillimi i gjeneratës se re dhe eliminimi i gjeneratës së vjetër filloi në Lipjan e do mbarojë në degët e qyteteve tjera të Kosovës”, përmbylli Sulejman Mehazi për “Bota sot”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat