“Vuçiq do të dorëhiqet”/ Paralajmërimi për Kosovën – kjo ndodh nëse Serbia e njeh pas 10 vitesh

Politika

“Vuçiq do të dorëhiqet”/ Paralajmërimi për Kosovën – kjo ndodh nëse Serbia e njeh pas 10 vitesh

Nga: P.R Më: 19 shtator 2022 Në ora: 21:06
Foto ilustrim

Ditëve të fundit, mediumi i Baton Haxhiut publikoi një dokument, sipas të cilin në vitin 2023 duhet të nënshkruhet marrëveshja e dytë për normalizim të marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë. Sipas kësaj marrëveshjeje, Serbia faktikisht e pranon realitetin e Kosovës shtet të pavarur, por nuk e njeh formalisht.

Sipas dokumentit të publikuar, njohja nga Serbia do të vinte pas 10 vitesh, atëherë kur BE-ja të jetë e gatshme të zgjerohet dhe ta përfshijë Ballkanin perëndimor.

Krejt kjo sipas këtij mediumi, është plani i paraqitur në kornizën e re për marrëveshje në mes të Kosovës e Serbisë, kornizë për të cilën foli publikisht edhe presidenti serb, Aleksandër Vuçiq pas takimit me emisarin e BE-së për dialogun, Miroslav Lajçak dhe Jenns Plettner dhe Emmanuel Beaune, këshilltarë të kancelarit gjerman Olaf Sholz dhe presidentit francez Emmanuel Macron.

E lidhur me publikimin e këtij dokumenti, për gazetën “Bota sot” ka folur profesor, doktor Enver Bytyçi.

Image
Enver Bytyçi

 

“Opinioni publik është njohur tashmë me projektin evropian për dialogun dhe fundin e këtij dialogu. Në atë projekt flitet për status të veçantë të serbëve në Kosovë dhe pranimin e Kosovës nga ana e Serbisë. Njohja do të kërkohet në momentin e pranimit të Serbisë në BE, dmth pas dhjetë ose më shumë vitesh. Deri atëherë Serbia do të ketë kohë të mjaftueshme të vazhdojë destabilizimin e Kosovës, në emër të asaj se “nuk e njeh shtetin e Kosovës”!”, thotë Bytyçi.

“Ndërkohë do të shtohet numri i shqiptarëve shërbëtorë të Serbisë, sepse do të shtohen fondet për blerjen e politikanëve, gazetarëve, medieve, klerit e kështu me radhë. Do të shtohen fondet për të lobuar kundër Kosovës dhe tërësisë territoriale të saj”, shton profesor Bytyçi.

Sipas Bytyçit, mosnjohja e Kosovës tani do të thotë rritje e shpresës dhe e përpjekjeve të Serbisë për ta zhbërë atë.

“Do të thotë prezencë dhe deibersion i pandërprerë kundër shtetit, shtetësisë, institucioneve dhe politikës në Kosovë. Situata, në vend se të përmirësohet, do të përkeqësohet edhe më tej”, nënvizon Bytyçi, i cili paralajmëron edhe dorëheqjen e presidentit serb, Aleksandër Vuçiq.

“Ndoshta Vuçiq ka premtuar të kundërtën, por Vuçiq pritet të dorëhiqet pas marrëveshjes me Kosovën dhe në drejtimin e shtetit të vijnë gjeneralët dhe kolonelët e Milosheviçit, ndërkohë që sot në Serbi drejtojnë bashkëpunëtorët politikë të diktatorit serb. Do të rritet ndikimi i kishës, akademisë, ushtrisë, policisë, shërbimit sekret dhe artistëve të formatit Kosturica, i cili lavdërohet në çdo rast nga kryeministri i Shqipërisë”.

Sipas tij, nëse liberalizimi i vizave kushtëzohet me këtë marrëveshje të publikuar, pa njohje të menjëhershme të Kosovës nga ana e Serbisë, atëherë duhet refuzuar.

“Nuk ia vlen të shitet shteti me qëllim që qytetarët e tij të jenë të lirë të shkojnë pa viza në Evropë! Nëse qytetarët e pranojnë këtë, atëherë ne duhet të shpallim se nuk jemi më komb shtet-formues! Duhet të shpallim se e meritojmë diskriminimin dhe poshtërimin. Por unë besoj se opinioni publik është i përgatitur edhe më tej të qëndrojë, të këmbëngulë dhe të veprojë me sakrificë e vendosmëri në mbrojtje e ruajtje të shtetësisë”, shprehet Bytyçi.

“Franca dhe aleatë të tjerë të Serbisë e të Rusisë kanë luajtur me durimin e shqiptarëve dhe do të tentojnë ta bëjnë këtë edhe në të ardhmen. Ata kanë shpresuar dhe shpresojnë që qytetarët shqiptarë të dorëzohen para tyre me vështirësitë që ua sjellin. Është e domosdoshme që të rritim kujdesin për veten tonë. Shteti i Kosovës, qeveria, presidentja, institucionet kanë detyrë të japin shembullin e tyre në këtë drejtim. Ndërkohë që opozita duhet të heqë dorë sa më shpejt nga obstruksioni destabilizues politik i sponsorizuar nga Beogradi e për llogari të Beogradit!”, përfundon Bytyçi për gazetën “Bota sot”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat