Rasti në Gjykatën Speciale? Ish gazetari gjatë luftës tregon arsyet pse u vra Ahmet Krasniqi

Politika

Rasti në Gjykatën Speciale? Ish gazetari gjatë luftës tregon arsyet pse u vra Ahmet Krasniqi

Nga: P.R Më: 23 shtator 2022 Në ora: 21:17
Selia e Gjykatës Speciale

Më 21 shtator, u mbushën 24 vite që nga vrasja e Ministrit të Mbrojtjes, kolonel Ahmet Krasniqit, i cili u vra nga dora tradhtare më 21 shtator të vitit 1998 në Tiranë. E kur kanë kaluar 24 vite që nga vrasja e tij, vrasësit ende nuk janë zbuluar.

Përveç familjes e cila shpresat për zbardhjen e vrasjes së Krasniqit i ka të Gjykata Speciale, tashmë edhe shumë bashkëpunëtorë, analistë dhe njohës të zhvillimeve politike shpresojnë të njëjtën gjë.

Poashtu, edhe gazetari gjatë luftës për Kosovën, Rexhep Shahu, thotë se dëshirë e tij është Gjykata Speciale ta trajtojë vrasjen e Ministrit Ahmet Krasniqi.

Image
Rexhep Shahu

“Po të kishte dëshirë për hetim të thelluar gjithmonë janë fijet jashtë dhe duke u kapë tek ato fije shkohet te vatra e krimit dhe duhet të mësohemi se kriminelë të mëdhenj e më të rrezikshëm janë ata që urdhërojnë krimet e vrasjet e jo killerat. Me këtë ritëm e vullnet asnjëherë nuk besoj se mund të zbardhet vrasja e ministrit Krasniqi, por do dëshiroja që kjo vrasje të trajtohej nga Gjykata Speciale e Kosovës në Hagë”, thotë Shahu për “Bota sot”.

Sipas tij, për gjithë këto vite drejtësia ka dështuar në zbardhjen e vrasjes së Ahmet Krasniqit.

“24 vite nga vrasja e Ministrit te Mbrojtjes së Kosovës kolonel Ahmet Krasniqi. Ka 24 vite që flitet e përflitet, që kërkohet të zbardhet vrasja e tij, autorët e vrasjes, te gjenden autorët por deri sot vetëm është fol e stërfol dhe kështu ka mbetë gjallë emri i ministrit Ahmet Krasniqi. Asgjë nuk ka ndodhur në 24 vite për këtë histori kriminale. Në Vushtrri u ngrit shtatorja e tij dhe mungon te ajo shtatore fjala MINISTËR dhe nuk mjafton fjala kolonel, pasi ai nuk u vra si kolonel por si ministër”, shprehet Shahu.

Por pse u vra Ministri Krasniqi sipas Rexhep Shahut?

“Ministri i Kosovës u vra se ishte ministër, u vra që të vritej lufta e Kosovës, të vritej rezistenca, qëndresa, të vritej guximi i shqiptarëve, u vra që të mos kishte luftë e organizim profesionistësh ushtarakësh të Kosovës. Vrasja e Ministrit Krasniqi është bërë për llogari të serbëve, por dorasi mund të jetë shqiptar pasi ka gjithmonë vrasës me pagesë. Shpresat e retorikat për hapjen e dosjeve të tij etj etj.... janë përralla deri tani besoj unë dhe janë trajtuar si përrallë”, thekson Shahu.

“Duke kujtuar se si e çarmatosen Ministrin Krasniqi me 13 shtator 1998 në hyrje të Kukësit, duke bërë një analizë të ftohtë të ngjarjes, del se mëria e konfliktet e brendshme mes shqiptarëve e kanë vrarë ministrin, del se njëra palë kishte mbështetjen e strukturave të shtetit të Shqipërisë e pala tjetër shihej si rugoviste, ndërkohë që luftëtarët që kishin shpreh dëshirën të dilnin në luftë e që kishin dalë për luftë, ishin në shumicë rugoviste, del se Rugova konsiderohej kundërshtar armik nga disa politikanë çoban të Kosovës”, përfundon për “Bota sot”, publicisti i njohur nga Shqipëria, dhe gazetar gjatë luftës për Kosovën, Rexhep Shahu.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat