Nuk janë vetëm pagat, Rrahmani: Këto janë arsyet pse mjekët po e braktisin Kosovën!

Politika

Nuk janë vetëm pagat, Rrahmani: Këto janë arsyet pse mjekët po e braktisin Kosovën!

Nga: A.Morina Më: 30 nëntor 2022 Në ora: 19:04
Imet Rrahmani

Ish-ministri i Shëndetësisë, Imet Rrahmani për “Bota sot” komentoi ikjen e mjekëve nga Kosova.

Fatkeqësisht, ai beson se është shumë e vështirë të ndalen ikjet në këto rrethana, pasi duhet vite punë, për ta ndalur trendin e shkuarjes së mjekëve.

E vështirë të mendohet se Kosova mund ta ndalojë shkuarjen e mjekëve dhe profesionistëve të tjerë shëndetësor në vendet evropiane edhe në rrethana shumë më normale, e lëre më kur kemi një sistem të lënë komplet jashtë fokusit të qeverisë. Duhen disa vite punë, përkushtim dhe sakrificë për ta ndalur trendin e shkuarjes së mjekëve, kjo punë ka marr hov dëshpërues tashmë”, deklaroi ish-ministri.

Krahas kësaj, Rrahmani përmendi disa arsyje që po i shtynë mjekët të largohen nga vendi.

Përveç pagës, ai beson se janë edhe disa çështje të tjera që i brengosin matelbardhët.

Paga është e para dhe më e rëndësishmja, por ka edhe shumë arsye tjera që e shtyjnë mjekun të largohet nga vendi i tij, p.sh. edukimi profesional cilësor dhe i garantuar, punësimi i menjëhershëm bashkë me sigurinë profesionale e fizike. Ne ende mjekët tonë i përcjellim në pension me pensionin e barabartë me ata që asnjë ditë nuk e kanë punuar në institucione publike e as ato private, për shembull!”, u shpreh Imet Rrahmani për “Bota sot”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat