Eksperti i çështjeve për Ballkanin Perëndimor flet rreth kushteve të Kurtit, tregon “pikat kritike dhe pengesat”

Politika

Eksperti i çështjeve për Ballkanin Perëndimor flet rreth kushteve të Kurtit, tregon “pikat kritike dhe pengesat”

Naile Ejupi Nga Naile Ejupi Më 8 shkurt 2023 Në ora: 10:01
Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti

Kryeministri Albin Kurti të hënën pas takimit me emisarit e BE-së për dialogun Kosovë- Serbi, ka deklaruar se ka pranuar planin franko- gjerman si bazë e mirë për diskutime të mëtutjeshme.

“ Ne e pranojmë propozimin e Bashkimit Evropian për normalizimin e raporteve mes Kosovës dhe Serbisë dhe e konsiderojmë si një bazë të mirë për diskutime të mëtutjeshme, si dhe një platformë solide për të ecur tutje”, ka deklaruar Kurti.

Ky vendimi i Kurtit është pranuar nga Lajçak, i cili është shprehur i lumtur që Kosova ka pranuar në parim propozimin.

Ndryshe, ndaj këtij vendimit, Lajçak nuk ishte deklaruar për kushtet e Kurtit për formimin e Asociacionit.

Në drekën e punës me kryeministrin Kurti, emisari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak tha se kanë folur edhe për kushtet e paraqitura për implementimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe.

Lajçak tha se ia ka treguar Kurtit pozicionin e BE-së rreth kësaj, por këtë nuk deshi ta bëjë publike para gazetarëve.

“Kemi folur për këtë çështje dhe e informova kryeministrin rreth pozicionit tonë por s’dua ta bëjë publike analizën legale, ishte e dobishme që e diskutuam këtë”, tha ai.

Duke iu referuar Asociacionit, Lajçak tha se gjithçka që është nënshkruar duhet të zbatohet.

Kujtojmë, se kryeministri Albin Kurti, të enjten në një seancë në Kuvendin e Kosovës, ka prezantuar gjashtë kushtet për themelimin e Asociacionit dhe ato janë:

-Asociacioni të bëhet në përputhje me Kushtetutën e Kosovës dhe ligjet në fuqi.

-Asociacioni nuk mund të jetë monoetnik, duhet të ndërrojë emrin, nuk mund të ketë/bartë asnjë pushtet publik (apo ekzekutiv) dhe duhet t’i shërbejë vetëm bashkëpunimit horizontal të komunave sipas Kushtetutës dhe ligjit për vetëqeverisje lokale (kreu 5).

-Të drejtat e pakicave kombëtare duhet ta ngërthejnë parimin e reciprocitetit ndërmjet dy shteteve si dhe të marrin parasysh standardet dhe modelet evropiane.

-Para vendosjes së Asociacionit, strukturat ilegale në veri të shuhen dhe bëhet dorëzimi i të gjitha armëve ilegale.

-Asociacioni është pjesë e marrëveshjes finale dhe zbatohet pas njohjes reciproke dhe pasi Serbia t’i ketë pranuar parimet e kartës së OKB-së në raport me Kosovën.

-Presidenti i Serbisë i tërheq letrat e dërguara te pesë shtetet anëtare të BE-së dhe tek të tjerat, për mospranimin e aplikimit të Republikës së Kosovës për anëtarësim në BE, që paraqet edhe shkelje të po asaj marrëveshjeje Thaçi-Daçiq të 19 prillit 2013”.

Kushtet e kryeministrit Kurti për formimin e ASK-së, i ka komentuar eksperti i çështjeve të Ballkanit Perëndimor, Alon Ben Meir.

Në një prononcim për gazetën “Bota sot”, Meir shprehet se pika e parë është legjitime, ndërsa pika e dytë mund të bëhet pikë e pengesës.

“Besoj se pika e parë është legjitime, domethënë: Asociacioni duhet të jetë në përputhje me Kushtetutën dhe ligjet në fuqi në Republikën e Kosovës. Pika e dytë në të cilën ai kërkoi që Asociacioni nuk mund të jetë mono-etnik, duhet të ndryshojë emrin, nuk mund të ketë apo të mbajë pushtet publik apo ekzekutiv… mund të bëhet pikë e pengesës. Megjithatë, ai ka të drejtë të pretendojë se shoqata nuk mund të mbajë pushtetin ekzekutiv sepse kjo do të cenonte sovranitetin e Kosovës”, pohon Meir.

Duke folur rreth pikës së tretë, Meir thotë se është në përputhje me standardin dhe modelin evropian, ndërsa e katërta duhet t’i nënshtrohet negociatave.

“Pika e tretë sigurisht që është në përputhje me standardin dhe modelin evropian dhe ai ka të drejtë që insiston në të. Pika e katërt duhet t'i nënshtrohet negociatave dhe marrëveshja përfundimtare për këtë duhet të arrihet në kontekstin e njohjes së Kosovës nga Serbia”, thekson Meir.

Image
Alon Ben Meir

Më kritike është pika e pestë, sipas ekspertit, i cili shton se njohja e Kosovës nga Serbia duhet të vendoset në parim që nga fillimi i negociatave.

“Unë besoj se pika e pestë është ndoshta më kritike këtu. Domethënë, njohja e Kosovës nga Serbia duhet të vendoset, në parim, që nga fillimi i negociatave dhe të zbatohet pasi të zgjidhen të gjitha çështjet e tjera konfliktuale. Për këtë duhet rënë dakord paraprakisht dhe pjesa tjetër do të pasonte. Pika e fundit në të vërtetë nuk ka asnjë pasojë sepse BE-ja vendos se kur dhe si ta shqyrtojë kërkesën e Kosovës për anëtarësim në Bashkimin Evropian”, deklaron eksperti i çështjeve të Ballkanit Perëndimor.

Kurse, i pyetur nga “Bota sot”, nëse asociacioni mund të jetë shkak që të ketë një konflikt të mundshëm Kosovë- Serbi, ai shprehet se “besoj se nëse plotësohen kërkesat e Kurtit, siç e thashë më lart, nuk duhet të ketë pasoja negative për Kosovën nga asociacioni”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat