Reagon eksperti amerikan: Kurti duhet të marrë parasysh këshillat e BE-së dhe SHBA-së

Politika

Reagon eksperti amerikan: Kurti duhet të marrë parasysh këshillat e BE-së dhe SHBA-së

Nga: A.SH Më: 31 maj 2023 Në ora: 19:43
Alon Ben-Meir, Albin Kurti

Veriu i Kosovës vazhdon të jetë i tensionuar.

Atje po qëndron KFOR-i për qetësim të situatës. Bashkësia Ndërkombëtare ka bërë thirrje për ulje të tensioneve duke akuzuar Qeverinë e Kosovës për situat ën atje.

Kurse, kryeministri i Kosovës, pas gjithë kësaj ka thënë se nuk do të tërhiqet.

 Profesori amerikan, Alon Ben-Meir, ka reaguar pas tensioneve dhe zhvillimeve të fundit në veri.

Ai ka thënë se vendimi i Kurtit për dërgimin e Policisë atje ishte masë e pajustifikuar.

“Vendimi i kryeministrit Kurti për të dërguar policinë për të shuar demonstratat e serbëve etnikë në tri komuna në veri të Kosovës – Zveçan, Leposaviq dhe Zubin Potok – në rastin më të mirë ishte i pamenduar për disa arsye.

Së pari, edhe pse komunat janë pjesë e Kosovës dhe kryetarët e komunave kanë të drejtë teknike të hyjnë në ndërtesat komunale, ta bësh këtë në këtë moment kur tensionet me veriun janë kaq të larta është një hap provokues që nuk ishte as i nevojshëm dhe as i mençur.

Së dyti, dërgimi i forcës policore për të shuar demonstratat ishte një masë krejtësisht e pajustifikuar, duke ditur se vetëm prania e policisë së Kosovës mund të nxiste rezistencë të dhunshme dhe Kurti duhet ta dinte se serbët etnikë në veri nuk do të frikësoheshin, veçanërisht duke pasur parasysh dominimin e tyre. në atë zonë.

Së treti, megjithëse teknikisht zgjedhjet ishin të lira dhe të ndershme, fakti që shumica dërrmuese e serbëve – 95 përqind – njoftuan paraprakisht se do t'i bojkotonin zgjedhjet do të thotë se kryetarët e komunave u zgjodhën me 3.7 përqind, që sipas asnjë standardi nuk është legjitime. dhe në kundërshtim me demokracinë, ku sundon shumica”, thotë ai.

Tutje, ai thotë se Kurti me veprimet e tij, ka minuar pozicionin e tij si me BE-në ashtu edhe me Shtetet e Bashkuara.

Madje, ai thotë se ajo çfarë bëri Kurti ishte ajo çfarë donte Vuçiq e po ashtu edhe Putini.

“Duke hedhur shortin e Kosovës me BE-në dhe SHBA-në, që Kurti të dërgojë policinë në zonën me shumicë serbe në veri, pa koordinim me KFOR-in, ka minuar rëndë pozicionin e tij si me BE-në ashtu edhe me Shtetet e Bashkuara. Sekretari i Shtetit Antony Blinken ishte shumë i qartë kur tha “Ne dënojmë fuqishëm veprimet e Qeverisë së Kosovës që po përshkallëzojnë tensionet në veri dhe po rrisin jostabilitetin. I bëjmë thirrje kryeministrit Kurti që të ndalojë menjëherë këto masa të dhunshme dhe të ri fokusohet në Dialogun e lehtësuar nga BE-ja.

Veprimet e Kurtit thjesht luajtën në dorë të presidentit serb Vuçiq, i cili menjëherë ngriti gatishmërinë e forcave të tij të armatosura dhe i dërgoi ato pranë kufirit me Kosovën. Kjo ka rritur edhe më shumë tensionin dhe ka helmuar më tej marrëdhëniet dypalëshe ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Veprimi i Kurtit ishte pikërisht ajo që dëshironte presidenti rus Putin. Putini ishte i vendosur dhe bëri çmos për të destabilizuar Ballkanin, dhe veprimet e Kurtit thjesht përmbushën dëshirat e Putinit, veçanërisht kur BE-ja dhe Shtetet e Bashkuara po bënin gjithçka që mundeshin për të stabilizuar rajonin, veçanërisht ndërsa lufta në Ukrainë vazhdon të tërbohet. Sigurisht, këto zgjedhje dhe vendimi i Kurtit për të dërguar policinë dhe për të lejuar hyrjen e kryetarëve shqiptarë në ndërtesat komunale, nuk ka kontribuar dhe nuk do të kontribuojë në një zgjidhje të qëndrueshme për komunat e përfshira. Kurti duhet të marrë parasysh këshillat e BE-së dhe SHBA-së: tërhiqni policinë, të bëni të gjitha përpjekjet për të qetësuar atmosferën dhe të krijoni mjedisin e nevojshëm për të rifilluar negociatat për asociimin e komunave me shumicë serbe”, përfundon eksperti amerikan për “Bota sot”.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat