Reforma zgjedhore bën bashkë pozitë e opozitë

Politika

Reforma zgjedhore bën bashkë pozitë e opozitë

Më: 8 qershor 2023 Në ora: 11:28
Kuvendi i Kosovës

Të gjitha partitë politike janë pajtuar që Projektligji për reformën zgjedhore duhet që të kaloj në seancën e së enjtes.
Me këtë projektligj janë pajtuar edhe partitë opozitare.

Adnan Rrustemi nga VV-ja tha se si parti e përkrahin këtë projektligj, duke paraqitur edhe ndryshimet e bëra.

Po shqyrtohet një projektligj i rëndësishëm. Ky projektligj implikon secilin rekomandim të vëzhguesve të BE-së. ligj adreson shqetësimin me listat e votuesve, shqetësimet e diasporës. Numërimi i fletë votimeve nga kandidatë nuk do të bëhet në vend votime. Do ta përmirësoj procesin zgjedhorë dhe do të ndikojnë edhe ne forcimin e demokracisë. Esenca e këtij projektligji është se përmirëson sistemin, procesin dhe administrimin e zgjedhjeve”, tha ai./EO

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat