“Kurthi i ngritur ‘brenda’ dialogut me Serbinë”, eksperti austriak vjen me deklaratë të fortë – ka një thirrje urgjente për Kurtin

Politika

“Kurthi i ngritur ‘brenda’ dialogut me Serbinë”, eksperti austriak vjen me deklaratë të fortë – ka një thirrje urgjente për Kurtin

Nga: A.M. Më: 18 shtator 2023 Në ora: 15:07
Bisedimet Kosovë-Serbi. Bruksel, 14 shtator 2023

Të enjten në Bruksel u zhvillua takimi i radhës ndërmjet kryeminsitrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit serb, Aleksandar Vuçiq.

Shefi i politikës së Jashtme të BE-së, Josep Borrell, tha se Kurt dhe Vuçiç, nuk u pajtuan rreth hapave për zbatimin e marrëveshjes për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet të dyja palëve, duke theksuar se pa normalizim nuk ka ardhmëri evropiane për të dyja vendet.

Zoti Borrell, drejtoi kritikat më shumë në drejtim të Kosovës, ku deklaroi se ishte kryeministri Kurti ai që nuk e pranoi një propozim të tij për “përmbushje të njëkohshme” të detyrimeve që dalin nga marrëveshja e arritur ne Bruksel dhe në Ohër për normalizimin e marrëdhënieve.

Borell dhe Lajçak u treguan të njëanshëm, duke fajësuar vetëm Kurtin, derisa të njëjtën nuk e bënë edhe me Vuçiqin.

Për këtë temë, në një prononcim për “Bota sot” foli eksperti austriak, Gunther Fehlinger.

Sipas tij, dialogu Kosovë-Serbi ka vdekur në Ohër, dhe fajtor për këtë gjë sipas tij është Vuçiqi.

Po ashtu, ai kritkoi strategjinë e BE-së dhe SHBA-së për dialogun mes dy vendeve.

“Dialogu vdiq në Ohër. Vuçiç u largua pa nënshkrim dhe BE pretendoi se kishte një marrëveshje.

Nuk kishte asnjë marrëveshje. Nuk ka pasur dialog. Dhe nuk do të ketë dialog.

Dialogu ishte një ‘njeri i vdekur duke ecur’ që kur Vuiçiq erdhi në pushtet duke kundërshtuar dialogun në 2014.

Fakti që Vuçiq tani arriti të pretendojë se është pro dialogut ndërsa bojkotoi çdo përparim domethënës për një dekadë, është një kryevepër e propagandës dhe lobimit serb.

I gjithë parimi se Kosova duhet të vendoset së pari me Serbinë revanshiste para se Kosova të mund të përparojë më tej drejt NATO-s, BE-së, Këshillit të Evropës, OKB-së, OBT-së dhe UNESCO-s është një gabim i plotë strukturor në dizajn dhe strategji nga Bashkimi Evropian dhe SHBA”, deklaroi eksperti austriak.

Po ashtu, Fehlinger u shpreh i bindur se shteti serb nuk do heqë dorë nga Kosova, ku me që rast do refuzojnë ta njohë shtetin tonë.

Image
Eksperti austriak, Gunther Fehlinger.

Ai tha se Serbisë duhet një revolucion pro perëndimor.

Serbia kurrë nuk do të heqë dorë nga Kosova për sa kohë që nacionalisti revanshist serb është në pushtet.

Edhe nëse BE-ja ofron euron si monedhë, ata do ta refuzojnë njohjen

Edhe nëse BE-ja ofron pranim të përbashkët në BE të Serbisë dhe Kosovës, Serbia do ta refuzojë njohjen.

Serbia revanshiste nuk është gati për pajtim me botën e lirë.

Politika pro-ruse serbe gjatë luftës ruse në Ukrainë e ka dokumentuar këtë shumë qartë.

Serbisë i duhet një revolucion pro perëndimor dhe vetëm pas kësaj Serbia do ta njohë Kosovën, do të anëtarësohet në NATO, BE dhe Euro, gjithmonë njëkohësisht me Republikën e Kosovës”, theksoi ai.

Në vazhdim, eksperti austriak vlerëson se gabimi i vetmi i Kurtit është që pranoi të dialogoi me Serbinë.

“I vetmi gabim që bëri Albin Kurti ishte dakordimi për dialogun që në fillim.

Ai sigurisht e dinte më mirë, por u mposht nga qetësuesit në BE dhe SHBA.

Tani ai luajti së bashku dhe fajësohet për prishjen e dialogut.

Këtë rezultat ai mund ta kishte arritur që nga fillimi i vitit 2020

Dhe e gjithë energjia, koha dhe kapitali politik i humbur dhe i kotë i shpenzuar në dialog do të mund të shpenzohej shumë më mirë për përgatitjen e Kosovës për anëtarësimin në NATO dhe BE”, nënvizoi Fehlinger.

Gjithashtu, ai kërkoi që të shqyrtohet mundësia e aplikimit në NAT0, BE dhe organizata të tjera ndërkombëtare, pasi e ardhmja e Kosovës është në Perëndim.

“Tani që dialogu ka vdekur, shpresoj që kryeministri Kurti të rishqyrtojë dhe të aplikojë në NATO, BE, OKB, OBT, UNESCO, Këshillin e Evropës dhe të dërgojë letra aplikimi në mbledhjen e ardhshme të Qeverisë dhe të mos humbasë kohë me dialogun e Beogradit të të shurdhërve.

Kosova ka vetëm një të ardhme, ajo është Perëndimi.

Kosova ka një të kaluar tragjike, si koloni e Beogradit, por që NATO përfundoi në 1999, përgjithmonë.

E ardhmja e Republikës është brenda BE-së dhe NATO-s, para së gjithash NATO-s.

Kryeqyteti i BE-së dhe NATO-s është Brukseli dhe kështu fokusohuni në Bruksel dhe mbyllni kapitullin Beogradi përgjithmonë”, shpjegoi eksperti austriak.

Krahas kësaj, Fehlinger kërkoi nga institucionet e Kosovës që të përgatiten dhe të mos lejojnë që të emërohen emisarë  në krye të dialogut nga shtetet që nuk e kanë njohur atë.

“2024 do të jetë viti i zgjedhjeve të BE-së dhe tani Kosova ka një vit për t'u përgatitur për institucionet e reja të BE-së gati deri në nëntor 2024 dhe atje për t'u siguruar që kurrë më asnjë jo njohës të mos emërohet si Përfaqësues i Lartë i BE-së dhe si i Dërguar Special.

Kosova duhet të shtojë përpjekjet e saj në Bruksel në vitin 2024 dhe të ndalojë së humburi kohë me Beogradin.

Kryeministri do ta përdorte më mirë kohën e tij duke punuar për opozitën serbe për t'i dhënë fund regjimit fashist të Vuçiçit dhe për të çliruar Ballkanin dhe Serbinë nga kontrolli rus, sesa të qetësonte pajtuesin dhe të ulet në dialog të kot që do të rezultojë në marrjen e fajit për dështimin”, potencoi eksperti austriak.

Më tej, shtoi se dialogu është një kurth për ta rrëzuar kryeministrin Kurti, prandaj ai duhet të tërhiqet nga dialogu

"Vetëm reagimet dhe intervistat e së premtes së kaluar tregojnë se dialogu ishte një kurth për të rrëzuar Qeverinë e dytë Kurti dhe fatkeqësisht kryeministri Kurti ra në këtë kurth duke luajtur së bashku. Më mirë të ndalet tani me këtë dialog dhe të fokusohet në përgatitjen e BE-së dhe NATO-s dhe në prosperitetin ekonomik dhe investimet, përndryshe ai do të humbasë legjitimitetin dhe në fund të fundit pushtetin shumë shpejt. Është e qartë se diplomatët pro-serbë të BE-së dhe aleatët e tyre në SHBA duan një kryeministër të ndryshëm për t'iu përmbajtur lehtësisht politikës së tyre qetësuese dhe nëse Kurti vazhdon si aktualisht, sigurisht që do të kenë sukses së shpejti”, u shpreh ai.

Në fund, eksperti austriak tha se Kurti duhet urgjentisht që ta vizitojë NATO-n dhe të mos takohet me diplomatët pro-serbë.

“Kurti duhet urgjentisht të vizitojë selinë e NATO-s siç ka bërë presidenti Osmani së fundmi dhe të kalojë më shumë kohë në Parlamentin Evropian me miqtë e vërtetë pro-evropianë të Kosovës evropiane sesa me diplomatët pro-serbë në ndonjë zyrë të fshehtë të Këshillit të BE-së.

Ka ende vend për të manovruar për Kryeministrin, por është koha urgjente për t'u kthyer në Perëndim dhe për të ndërtuar aleanca përtej socialistëve spanjollë dhe diplomacisë së arsimuar ruse sllovake. Një kujtesë se ai u zgjodh në një koalicion të gjerë reformash qendrore do të ishte shumë i dobishëm nëse ai dëshiron të qëndrojë në pushtet dhe ta sjellë Kosovën përpara, më afër NATO-s dhe BE-së në vitin 2024. Mjerisht zhvillimet e fundit tregojnë se ai duket se e personalizon pushtetin dhe dëgjon disa vetëm miq. Dhe kjo rrugë të çon më shpejt në pensionin politik dhe autorësinë e autobiografisë sesa në sallën e famës së heronjve evropianë që udhëhoqën kombet e tyre nga lufta në sigurinë brenda NATO-s dhe BE-së”, përmbylli Gunther Fehlinger për “Bota sot”.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat