“Vuçiq është i frikësuar dhe u gjet në vështirësi”, analisti serb lëshon “bombën”: Ja kur ishte përgatitur aksioni

Politika

“Vuçiq është i frikësuar dhe u gjet në vështirësi”, analisti serb lëshon “bombën”: Ja kur ishte përgatitur aksioni

Nga: Naile Ejupi Më: 26 shtator 2023 Në ora: 22:14
Oficerët e Policisë së Kosovës në hyrje të fshatit Banjskë më 24 shtator, 2023.

Ende nuk janë zbardhur të gjitha për sulmin në veri të Kosovës, ku la të vrarë një polic dhe një tjetër të plagosur.

Ambasadori amerikan në Kosovë, Jeffrey Hovenier, ka thënë se ka ende gjëra që nuk dihen për sulmin e së dielës në veri e se mund të priten sulme të tjera.

“Nuk mund të flas për pasojat ende, kanë kaluar 48 orë që nga sulmi. I dimë disa gjëra, por disa të tjera nuk i dimë. Ka qenë një sulm dhe incident shumë i madh. ShBA po punon ngushtë me Kosovën. E dimë që ka ende sulm nga një grup i trajnuar mirë me pajisje ushtarake. E dimë se janë vrarë disa nga sulmuesit e se disa kanë ikur. Por, autoritetet serbe thanë se ata e kanë humbur forcën e se do ta përdorin këtë për sulme të tjera. Duhet t’i ruajmë energjitë, pajisjet që janë sekuestruar dhe strategjitë që po punojmë. Ky është një grup i trajnuar dhe i organizuar dhe është dikush pas tyre që i ka pajisur me armatim të rëndë. Ka pasur një koordinim të fortë mes Policisë së Kosovës, KFOR-it dhe EULEX-it. Ky ishte një sulm i madh ndaj Kosovës me pasoja tragjike. Ne jemi me popullin e Kosovës dhe po punojmë që ata të dalin para drejtësisë”.

Ndërsa, analisti politik serb Zlatoje Martinov, thotë se ngjarjet e së dielës janë shembull tipik i terrorizmit.

Ai e konsideron “terrorizëm të pastër” dhe përpjekje për kryengritje të serbëve në veri të Kosovës.

Sipas tij, të dielën është bërë përpjekja sikurse e “revolucionit Balvan” në Kroaci, por që dështoi në Kosovë.

“Ngjarjet e së dielës janë shembull tipik i terrorizmit nga një grup i armatosur serb. Fillimisht bllokimi i rrugës, më pas hapja e zjarrit ndaj policisë kur mbeti i vrarë një polic i Kosovës dhe dy të tjerë u plagosën, më pas arratisja në manastirin e Banjskës, ku policia më vonë gjeti një arsenal me armë të ndryshme dhe mjete shpërthyese. Terrorizëm i pastër dhe tentativë e dukshme për “kryengritje” të serbëve në veri. Ne pamë metoda të ngjashme në vitin 1990, kur serbët rebelë bllokuan rrugët në Dalmaci (i ashtuquajturi "revolucioni Balvan") dhe sulmuan stacionet e policisë kroate. Në Kosovë nuk ia dolën”, deklaron Martinov.

Image
Zlatoje Martinov

Presidenti i Serbisë Aleksander Vuçiq në një konferencë të jashtëzakonshme për media, ka folur në lidhje me zhvillimet në veri të Kosovës.

Presidenti serb, ka propaganduar se bëhet fjalë për qytetarë serb të revoltuar kundër institucioneve të Kosovës, të cilët sipas tij nuk kanë lidhje me Serbinë zyrtare.

Vuçiq është shprehur se themelimi i Asociacionit e kthimi i serbëve si polic në veri të vendit, do të ishte mënyra e vetme për të mos pasur telashe. Ai është shprehur se Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, po dëshiron ta fus Serbinë në luftë me NATO-n.

“Kurti nuk do ta themeloj Asociacionin e Komunave Serbe, gjatë tërë kohës provokon. Më vjen keq që disa nga serbët ranë në këtë provokim. I vetmi fajtor është Albin Kurti. Ai dëshiron të na fus në luftë me NATO-n. Këtë e bën gjatë gjithë kohës.

Ne vendimet do t’i marrim me kujdes, në mënyrë të detajuar. Do t’i punojmë me themel, dhe me to do të dalim para qytetarëve tanë në Kosovë, në ditët që do të vijnë.

E thërras komunitetin ndërkombëtar, që Asociacioni të formohet, që në veri të Kosovës, policët të jenë nga komuniteti serb, kjo është mënyra e vetme për të mos patur më telashe.

E thërrasim popullin tonë, për qetësi dhe i lusim të besojnë në shtetin e tyre.” – ka thënë Vuçiq.

Analisti Martinov në konferencë e ka parë Vuçiqin “të frikësuar” dhe sipas tij, sulmi terrorist ishte jashtë kontrollit të tij.

“ Jam i sigurt se Vuçiq do të donte të shihte një “kryengritje të serbëve në Kosovë”, por në këtë moment gjeopolitik nuk i shkon aspak. Mendoj se ky sulm terrorist është vepër e serbëve fanatikë nga veriu (p.sh. atyre nga e ashtuquajtura Mbrojtja Civile) me ndihmën e grupeve ekstremiste dhe shoviniste nga Serbia me ndihmën e grupeve paramilitare ruse (Ëagnerovci) të cilët kanë qenë fshehurazi. operojnë në veri prej muajsh. Dhe është e mundur që lista Srpska ose të paktën disa njerëz nga ajo parti serbe (p.sh. Radoiçiq) të kenë qenë pjesëmarrës në gjithë këtë. Megjithatë, fakti që Vuçiq ishte dukshëm i frikësuar gjatë fjalimit të tij mbrëmë më çon në përfundimin se ky veprim terrorist ishte jashtë kontrollit të tij (sepse në KËTË moment politik të jashtëm, siç e kam theksuar tashmë, konflikti i armatosur nuk i shkon fare ) dhe se gishtat janë përfshirë nga pjesë të aparatit të pavarur të sigurisë së Republikës së Serbisë së bashku me shërbimet sekrete ruse”, pohon Martinov.

Sipas tij, aksioni ishte i përgatitur shumë kohë më parë dhe hetimet do të tregojnë se kush ka luajtur dhe çfarë roli ka luajtur.

“Dy muaj më parë, deputetja britanike pretendoi se kishte prova se Kisha Ortodokse Serbe kontrabandonte armë dhe i ruante në manastire. Beogradi e hodhi poshtë si shpifje, por në manastirin e Banjskës u gjetën rezerva të sasive të mëdha të armëve dhe mjeteve shpërthyese, gjë që tregon se aksioni ishte përgatitur shumë kohë më parë. Hetimi do të tregojë se kush ka luajtur çfarë roli në këtë”, thekson analisti serb.

I pyetur nëse Serbia po nis një luftë në Kosovë, Martinov thotë se ajo e Vuçiqi e dëshirojnë këtë por janë duke pritur për mundësi më të favorshme gjeopolitike.

“Në ëndrra Serbia zyrtare kërkon ta pushtojë Kosovën dhe t'ia aneksojë Serbisë. Nuk ka dyshim se këtë e dëshiron edhe Vuçiq, ndonëse këtë nuk do ta thotë publikisht. Por unë mendoj se Vuçiqi dhe regjimi serb janë duke pritur për mundësi më të favorshme gjeopolitike, domethënë që, siç shpresojnë, Rusia dhe Kina do ta mposhtin Perëndimin. Tani lufta nuk u shkon fare atyre.

Ndoshta kjo është arsyeja pse Vuçiq u zemërua me serbët mbrëmë, sepse ata filluan një sulm terrorist pa dijeninë e tij, para se koha që ai mendon se nuk ka ardhur ende”, deklaron Martinov.

Deklaratat e Vuçiqit pas ngjarjeve në veri të Kosovës, Martinov i quan propagandistike, gjersa shton se ai ishte në vështirësi për shkak të provave të pakundërshtueshme.

“Natyrisht, të gjitha deklaratat e tij janë propagandistike. Por është interesante se, duke mos pasur se ku të shkonte, ai duhej të pranonte se, citoj: “serbët vendas e kanë bllokuar rrugën, ka ndërhyrë policia dhe me atë rast ka mbetur i vrarë një polic i Kosovës dhe dy të tjerë janë plagosur”. (citim i plotë.). Këtë e tha me shumë vështirësi, i rënduar nga prova të pakundërshtueshme. Dhe prova e pakundërshtueshme është se serbët në veri po përgatiten për një konflikt të armatosur, se po armatosen fshehurazi dhe se Kisha vërtet po ndihmon për këtë. Tani është konfirmuar! Dhe në lidhje me shkrimet e mediave të regjimit në Serbi jo vetëm për Kosovën por edhe për "Perëndimin e kalbur" dhe glorifikimin e Rusisë së Putinit, në mënyrë ironike, por gjallërisht sublimova në llogarinë time në FB se çfarë gënjeshtrash (që serbët mesatarë duhet t'i besojnë si të vërteta. ) duken si në publikun serb, bazuar në deklaratën aktuale të Vuçiqit mbrëmë dhe një titull të gazetës së regjimit nga 25.02.2022. Ja çfarë kam shkruar: Vuçiq mbrëmë deklaroi: “Kurti e ka fajin për vrasjen e policit të Kosovës!”. Gazeta “Informer”: Ukraina sulmoi Rusinë!” (Faqja e parë 25.2.2022). Kjo është Serbia e Vuçiqit!”, përfundon Martinov.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat