Sulmi terrorist në Banjskë, eksperti austriak ka një kërkesë: Nëse ndodhë kjo gjë – Serbia të bombardohet menjëherë

Politika

Sulmi terrorist në Banjskë, eksperti austriak ka një kërkesë: Nëse ndodhë kjo gjë – Serbia të bombardohet menjëherë

Nga: A.M. Më: 28 shtator 2023 Në ora: 22:44
Pamje nga veriu - Manastiri i Banjskës

Eksperti austriak, Gunther Fehlinger në një prononcim për “Bota sot” komentoi sulmin terrorist të srbëvë në Manastirin e Banjskës së Zveçanit

Fillimish, ai tha se ishte një krim përmes të cilit shteti serb synonte ta ‘shpërthente’ luftën.

“Sulmi terrorist i Banjskës i 24 shtatorit ishte një krim i tmerrshëm që synonte të çonte në një luftë të përgjithshme për rifitimin e veriut të Kosovës nga Serbia revanshiste. Vetëm reagimi i pushtetit nga policia e Kosovës, forcat speciale dhe ndihma e SHBA-së e ka frenuar situatën në mënyrë kaq profesionale për të mposhtur kryengritësit duke mos i dhënë Serbisë një casus belli (viktima lufte). Përzierja e duhur e lidershipit të vendosur nga Kosova, vigjilenca e sistemit të sigurisë së Kosovës dhe frenimi nga prania ushtarake dhe politike e SHBA-së ka funksionuar për të mbajtur situatat nën kontroll në testin më të keq të garancisë sonë të sigurisë së pasluftës që nga korriku 2011”, deklaroi eskperti austriak.

Fehlinger u shpreh se tani më duhet të marrë fund politika e ‘butë’ e ndërkombëtarëve ndaj shtetit serb, duke thënë se tani nuk ka nevojë më për dialog.

Madje, kërkoi që në rast se forcat serbe kalojnë në Kosovë të bombardohet automatikisht Serbia dhe të mos pritet asnjë moment.

Image
Eksperti austriak, Gunther Fehlinger

“Shpresoj që politikës së ‘zbutjes’ nga SHBA dhe BE për Serbinë tani po i vjen fundi në dritën e përvojës së ditëve të fundit dhe reagimit të pabesueshëm të presidentit serb. Unë bëj thirrje që prej një dekade për një linjë shumë më të ashpër ndaj Serbisë dhe në vend të një dialogu ne kemi nevojë për negociata për traktatin e paqes që çojnë në njohje reciproke dhe anëtarësimin në NATO dhe BE për të gjithë Ballkanin Perëndimor. Ne mund ta arrijmë këtë.

Ne duhet të mbështesim qartë opozitën serbe dhe duhet të themi qartë se i gjithë agresioni serb kundër Kosovës do të rezultojë në bombardimin e menjëhershëm të Beogradit! Duke mos pritur as edhe një herë duke parë gjenocidin dhe më pas të ndërhyjë, por duke bombarduar automatikisht Beogradin në momentin që forcat serbe kalojnë në Kosovë, siç thashë gjatë gjithë javës së kaluar dhe më parë gjatë krizës në vazhdim që nga viti 2020 e deri më tani dhe presidenti Vuçiq më referoi në konferencën për shtyp të dielën e kaluar”, shpjegoi ai.

Më tej, eksperti austriak kërkoi që Kosova dhe Bosnja të anëtarësohen në NATO pas sulmit terrorist në Banjskë të Zveçanit.

PO ashtu, kërkoi që Serbia të izolohet dhe sanksionohet menjëherë.

“Kosova dhe Bosnja tani si rezultat i sulmit në Banjskë duhet të integrohen në NATO në vitin 2024 për të patur një mekanizëm të tillë automatikisht të mbrojtjes për të dy kombet NATO-s të çliruar nga zgjedha e Beogradit në vitet 1990.

Paralelisht me sigurimin e Kosovës dhe Bosnjës në NATO 2024, Serbia duhet të izolohet, të sanksionohet dhe të ndërtojë më së miri një mur rreth Serbisë në mënyrë që klasa e mesme serbe të shohë se Serbia nuk ka më miq në Evropë, por pak aleatë socialistë të vjetër nga e kaluara si Lajçak dhe Borrel që ëndërron për një Evropë socialiste të rrugës së tretë pa bllok dhe është plot admirim ndaj Titos dhe nostalgji jugosllave.

Serbia fatkeqësisht po rrëshqet në realitet gjithnjë e më shumë drejt fashizmit të stilit rus Z. Kjo mund të ndalet vetëm nga një revolucion i stilit Maidan më së miri këtë tetor 2023 ose në pranverën e 2024 paralelisht me pranverën ruse pas humbjes së Rusisë në Ukrainë në javët e ardhshme. Serbia revanshiste do të humbasë aleatin e saj të fundit në Rusi dhe mundësia për opozitën pro evropiane do të vijë në vitin 2024”, nënvizoi Fehlinger.

Krahas kësaj, ai kërkoi dorëheqjen e mënjëhershme të Lajçakut, pasi misioni i tij dështoi.

Po ashtu, tha se LS duhet të shpallet organizatë terroriste.

“Por sigurisht që zoti Lajçak duhet të japë dorëheqjen tani pasi ai dhe misioni i tij dështuan dhe dialogu ka vdekur. Lista Srpska tani duhet të shpallet organizatë terroriste nga BE-ja dhe SHBA-ja dhe fondet e BE-së nga Serbia të ngrira dhe Statusi i Kandidatit në BE të pezullohet menjëherë.

Vetëm fundi i dukshëm dhe i qartë i mbështetjes së BE-së për regjimin e Vuçiqit do të fuqizojë opozitën të ngrihet kundër Vuçiqit dhe regjimi i tij mund të rrëzohet dhe jo të mposhtet në kutinë e votimit, pasi ai manipulon situatën aq mirë sa që pa ndërprerje mes Perëndimit dhe Serbisë. tani, ai mund të vazhdojë të përçajë dhe të përpiqet të dominojë Ballkanin duke ngacmuar të gjitha shtetet më të vogla Serbinë këdo që urren si Kosovën Bosnjën dhe Malin e Zi muajt e ardhshëm”.

Në fund, eksperti austriak tha se është koha që të miratohet një Asociacion në përputhje me Kushteutën e Kosovës, por me këtë duhet të shkojë paralelisht edhe anëtarësimi i vendit tonë në NATO.

“Ne nuk duhet ta lëmë Ballkanin të rrëshqasë përsëri nën pushtetin rus - ne duhet të jemi më të fortë, por të zgjuar. Prandaj është koha që të miratohet një Asociacion me ndarje të pranueshme të pushtetit dhe autoritetit të bazuar në kushtetutën e Kosovës, por në të njëjtën kohë t'i bëhet e qartë SHBA-së se Asociacioni dhe anëtarësimi në NATO duhet të shkojnë paralelisht.

Asociacioni për anëtarësimin në NATO 2024”, përmbylli Gunther Fehlinger për “Bota sot”.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat