Der Standard: Austria po redukton trupat e KFOR-it: Kosova mbetet fuqi baruti

Politika

Der Standard: Austria po redukton trupat e KFOR-it: Kosova mbetet fuqi baruti

Nga: H.Orana Më: 6 dhjetor 2023 Në ora: 22:29
Ministrja e Mbrojtjes Klaudia Tanner viziton trupat austriake të KFOR-it në selinë e tyre: “Operacioni në kohë sfiduese në aspektin e politikës së sigurisë”.

Austria ka siguruar ushtarë për trupat e KFOR-it në Kosovë për gati 25 vjet - aktualisht 275. Megjithatë, së shpejti do të ketë një reduktim të ndjeshëm, shkruan shkruan Der Standard, transmeton Bota sot.

Tehet e rotorit të Black Hawk tunden nëpër mjegullën e Kosovës. "Të paraqitura", tingëllon nëpër sheshin poshtë flamujve, era fërshëllon e ftohtë nëpër rreshta. Rreth tre duzina ushtarë dhe disa ushtare femra me uniforma të reja kamuflazhi dhe doreza të bardha qëndrojnë në vëmendje. Disa prej tyre kanë një pushkë sulmi në duar, njëri ka një flamur të qëndisur me stemat e të gjitha shteteve federale. Dhe ja ku është ajo, "Ministrja". “Së pari, një falenderim i madh,” thotë Klaudia Tanner (ÖVP), shefe e departamentit në Ministrinë e Mbrojtjes, “për angazhimin tuaj në kohë sfiduese përsa i përket politikës së sigurisë”. “Ata janë të gjithë këtu vullnetarisht”, thotë ministri i Ushtrisë. "Ne nuk mund t'ju falënderojmë sa duhet për këtë."

Është selia e KFOR-it në kryeqytetin e Kosovës, Prishtinë, ku ushtarët e kontingjentit austriak mbështesin trupat e KFOR-it për gati 25 vjet. Forca e Kosovës u krijua në vitin 1999 nën drejtimin e NATO-s dhe me një mandat nga OKB-ja për të siguruar njëfarë stabiliteti në Kosovë, e cila tani është e pavarur nga Serbia, pas përfundimit të Luftës së Kosovës. Forca, me seli në Prishtinë, synon të ruajë sigurinë dhe rendin publik, të mbështesë organizatat ndërkombëtare dhe të ndihmojë në ndërtimin e infrastrukturës.

Koha e pazakontë

Sot KFOR-i ka 5000 ushtarë të mirë. Italia ka kontigjentin më të madh me 791 persona, e ndjekur nga Britania e Madhe me 677 dhe SHBA me 588. Aktualisht janë 275 pjesëtarë të forcave të armatosura të dislokuara në Austri. Vendimi i Këshillit të Ministrave do të lejonte teorikisht deri në 600, rreth 250 prej tyre për përforcim afatshkurtër dhe të përkohshëm në raste të veçanta krizash.

Në fakt, forca e trupave të Austrisë do të lëvizë në drejtim të kundërt: në pranverë do të reduktohet nga 275 në rreth 200. Kompania aktuale qendrore e transportit dhe e këmbësorisë do të ndërpritet. Koha e uljes së kuotës duket mjaft e pazakontë. Në veçanti në muajt e fundit, Kosova është goditur nga krizat më të rënda të shumë viteve.

Vendimi për zvogëlimin e numrit të trupave në Kosovë është marrë plotësisht në mënyrë të pavarur nga kjo dhe është vendosur për një kohë të gjatë, siguron Ministria e Mbrojtjes. Sfondi është se Austria dëshiron të sigurojë 500 ushtarë për grupin luftarak të BE-së 2025. Trajnimi për këtë fillon vitin e ardhshëm. Në përgjithësi, më shumë ushtarë vendas do të jenë të disponueshëm për misionet e huaja në të ardhmen se më parë, thuhet.

Kur u pyet, Tanner thotë se ka pasur ndryshime të vazhdueshme në mesin e trupave në Kosovë. Dhe KFOR-i sigurisht që po ndryshon për momentin. “Çështja është se si të pozicionoheni dhe nëse në fakt është vetëm një çështje e numrit të njerëzve në forcë”, thotë ministri. "Ose nëse mund t'i kryeni edhe më mirë detyrat me masa të tjera."

Shkon drejt përshkallëzimit

Qoftë nga Austria apo jo – Kosova me të vërtetë mund të përdorë njësitë e Kfor-it në të paktën një numër stabil. Vetëm në vjeshtë, republika e re ballkanike u nis drejt përshkallëzimit pasi një grup komando që kishte pushtuar nga Serbia sulmoi qytetin e Banjskës në veri të Kosovës në fund të shtatorit dhe vrau një oficer policie shqiptar. Pak më vonë, politikani dhe sipërmarrësi serb i Kosovës Milan Radoiçiq, i besuar i presidentit nacionalist serb Aleksandar Vuçiq, rrëfeu se ishte autori i sulmit. Në Kosovë supozohet se qeveria në Beograd ishte e informuar paraprakisht për sulmin.

Vidha e përshkallëzimit vazhdoi të rrotullohej shpejt pas kësaj. Kryeministri i Kosovës Albin Kurti foli për terror. SHBA raportoi se Serbia po grumbullonte trupa, duke përfshirë artileri dhe tanke, në kufirin me shtetin e saj fqinj. Dhe ministrja e Jashtme e Kosovës Donika Gervalla-Schwarz paralajmëroi për një luftë të re në Ballkan. Veprimet e Serbisë i kujtojnë asaj ato të Rusisë para sulmit ndaj Ukrainës.

Fuçia e barutit në Ballkan

Tani situata është qetësuar pak. Por Kosova mbetet fuçi baruti. Qeveria nacionaliste e Serbisë dhe presidenti populist i krahut të djathtë Vuçiç vazhdojnë të kultivojnë pretendime territoriale ndaj vendit të vogël me 1.8 milionë banorë. Gjithashtu para zgjedhjeve parlamentare serbe më 17 dhjetor.

Dhe edhe para përshkallëzimit delikat në vjeshtë, kishte pasur trazira dhe përplasje të përsëritura mes serbëve dhe shqiptarëve etnikë, të cilët përbëjnë më shumë se 90 për qind të popullsisë në Kosovë. Rrjedhimisht, KFOR-i e kishte shtuar vazhdimisht kontingjentin e tij, ndonjëherë me disa qindra ushtarë. Cila është situata aktualisht?

Veriu i paqëndrueshëm

“Nëse përshkallëzohet, ndoshta nuk do të jetë në mënyrë selektive, por përkundrazi,” thotë koloneli Markus Mautz, komandant i trupave austriake të KFOR-it. Që nga vrasja e policit shqiptar në sulmin serb në vjeshtë, është rritur tensioni mes policisë së Kosovës në veri të vendit. Përqindja e popullsisë serbe është më e larta në veri të Kosovës. Në të gjithë vendin, ajo përbën vetëm rreth 1.5 përqind. Megjithatë, nuk ka shifra të sakta sepse regjistrimet - të paktën në disa pjesë të republikës së re - vështirë se janë të mundshme në praktikë.

Për dallim nga veriu, i cili kufizohet me Serbinë, situata në pjesën qendrore dhe jugore të Kosovës është mjaft e qetë. Edhe në Prishtinë, ku momentalisht ka shumë aktivitet në tregjet e Krishtlindjeve dhe pak ka shenja të një konflikti në ajër apo edhe të përshkallëzimit të mundshëm.

Zgjedhjet parlamentare në Serbi

Në kuadër të kontingjentit austriak, ne vazhdimisht po përpiqemi të kemi një pasqyrë sa më konkrete dhe të përditësuar të situatës, thotë komandanti Mautz. Megjithatë, njeriu mbështetet kryesisht në burime publike. Vlerësimi personal i komandantit: Situata aktualisht është e qetë. “Aktualisht nuk ka asgjë që tregon një përshkallëzim të ri në Kosovë”.

Është e vështirë të vlerësohet ndikimi i zgjedhjeve serbe të 17 dhjetorit. Një gjë është e qartë: popullsia serbe që jeton në veri të Kosovës ka të drejtë të votojë atje. Kjo do të thotë: Shumë serbë të Kosovës do të shkojnë në Beograd të dielën para Krishtlindjes për të hedhur votat e tyre. Sipas interpretimit serb, ata gjithsesi po e bëjnë këtë “në territorin e tyre”. Ose më mirë: ju votoni nga një pjesë e Serbisë në tjetrën.

Nuk njihet nga pesë vende të BE-së

Njësitë e KFOR-it austriak në punën e tyre të përditshme merren edhe me pikëpamjet kontradiktore për statusin e Kosovës, raporton Mautz: “Edhe në terminologji është e ndërlikuar”, thotë ai. Për shembull, nëse flisni për kontrabandë ndërmjet Serbisë dhe Kosovës, për shqiptarët e Kosovës ky është krim i organizuar përtej kufirit kombëtar; për serbët është më shumë si tregtimi i mallrave ndërmjet dy komuniteteve.

Dhe bashkësia ndërkombëtare gjithashtu nuk ofron asnjë siguri për statusin e Kosovës: 117 nga 193 shtetet anëtare të OKB-së e kanë njohur republikën - pjesa tjetër jo. Këto përfshijnë gjithashtu vendet e BE-së, Spanjën, Greqinë, Rumaninë, Qipron dhe Sllovakinë.

16 gra, gati 260 burra

Në punën e trupave të KFOR-it kërkohet takt – sidomos kur kemi të bëjmë me popullatën. Po kush janë ata në të vërtetë, ushtarët austriak të Kfor-it? Dhe çfarë ju motivon të jeni vullnetarë për të paktën një mision gjashtë mujor në Kosovë? Sepse jeta e përditshme në kamp nuk është shumë spektakolare. Mund ta lini vetëm gjatë kohës tuaj të kufizuar të lirë të shtunave në mbrëmje dhe të dielave. Dhe opsionet për diversion në faqen e Kfor janë të kufizuara.

Për shembull, është Andre nga Vorarlberg, i cili është paraqitur për të katërtën herë të punojë në Prishtinë. Ai punon në kompaninë e zbulimit dhe për këtë arsye del nga kampi më shpesh se njësitë e tjera. Detyra e oficerëve të zbulimit është mbledhja e informacioneve, qoftë për terrenin në zonën operative apo për palët në konflikt në Kosovë. "Ishte thjesht tërheqëse të ishe në detyrë jashtë vendit dhe të largoheshe nga shtëpia për pak," thotë ai për STANDARD.

Dhe këtu është Doris, e cila iu bashkua trupave të KFOR-it në qershor. Ajo është një nga vetëm 16 gratë në kontigjentin e Ushtrisë Federale prej 275 personash. Ajo e kalon jetën e saj të përditshme në selinë e KFOR-it, kryesisht duke bërë punë administrative në zyrë - sepse kjo është puna e saj. Por pse këtu në Prishtinë dhe jo në një nga kazermat e qeta në shtëpi? "Do të jem i sinqertë," thotë Doris dhe buzëqesh, "paga më e mirë ishte gjithashtu një faktor vendimtar."

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat