Mosanëtarësimi i Kosovës në KiE, zbardhen prapaskenat e forta: Ja çka ndodhi pas takimit Macron-Vuçiq!

Politika

Mosanëtarësimi i Kosovës në KiE, zbardhen prapaskenat e forta: Ja çka ndodhi pas takimit Macron-Vuçiq!

Nga: A.M. Më: 17 qershor 2024 Në ora: 10:02
Albin Kurti, Aleksander Vuçiq dhe Emmanuel Macron

Çështja e Asociacionit e la Kosovën jashtë agjendës së Komitetit të Ministrave të Këshillit të Evropës më 17 maj, kur edhe do të vendosej për anëtarësimin e vendit në këtë organizatë.

E kjo gjë, nxiti reagime të shumta dhe të ashpra, kryesisht ndaj ndërkombëtarëve dhe kushteve që ata në vazhdimësi po ia vendosin Kosovës.

Në lidhje me mosanëtarësimin e Kosovës në KiE dhe synimet e saj për organizata tjera, në një bashkëbisedim me “Bota sot” foli ish-kryeredaktorin e Radio Evropa e Lirë, z. Melazim Koci.

Si fillim, ai zbërtheu faktin se kushti i Asociacionit erdhi menjëherë pas takimit Macron-Vuçiq, derisa mosanëtarësimin e Kosovës në KiE e vlerësoi si dështim të diplomacisë evropiane.

“Mos anëtarësimi i Kosovës në KiE ishte dështim i diplomacisë evropiane. Pas takimit Macron - Vuçiq doli kërkesa shtesë për dërgimin e draftit të Asociacionit të BE-së në Gjykatën Kushtetuese. Kjo nuk ishte e drejtë dhe dëshmoj se diplomacia evropiane ende lejon të kushtëzohet dhe diktohet nga Beogradi. Kosova kishte përmbushur kushtet për anëtarësim dhe refuzimi i pranimit në KiE është një dëshmi tjetër e njëanshmërisë së diplomacisë evropiane në raport me Kosovën”, deklaroi ish-kryeredaktori i REL.

Image
Melazim Koci.

Krahas kësaj, Koci foli edhe për sfidat që e presin Kosovën në rrugën e saj drejt anëtarësimit në organizatat ndërkombëtare, ku me thek të veçantë përmendi rëndësinë e aleancës me SHBA-në.

“Rruga e Kosovës drejtë organizatave ndërkombëtare nuk do të jetë e lehtë. Pavarësisht vështirësive, Kosova duhet të bëjë çmos të ruaj raportet me aleatët e dëshmuar siç janë Shtetet e Bashkuara dhe Britania e Madhe. Pa bashkëpunim dhe koordinim të ngushtë me Shtetet e Bashkuara, Kosova nuk mund të avancoj në organizmat ndërkombëtare. Nëse mospajtimet me BE, mund të kuptohen, keqkuptimet me SHBA duhet të tejkalohen sa më parë. SHBA-ja ka qenë dhe do të mbetet faktori përcaktues për ecjen dhe afirmimin ndërkombëtar të Kosovës. Pa SHBA nuk mund të bëhet asnjë hap para”, përmbylli Melazim Koci për “Bota sot”.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat